Sekavec písečný

Cobitis taenia

Výskyt: Evropa
Délka těla: 9-10 cm
Hmotnost: 50 g
Délka života: 4-5 let
Potrava: Drobní bezobratlí
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3364 zobrazení     0 komentářů

Tělo má sekavec písečný protáhlé, z boků včetně hlavy zploštělé. Ústní otvor je lemován šesti vousky, čtyři jsou na horním okraji a dva v koutcích. Pod okem je vztyčitelný, rozdvojený kostěný trn. Hřbet je šedohnědý s mnoha drobnými tmavými skvrnami. Boky a břišní část těla jsou bílé nebo lehce nažloutlé. Na bocích u postranní čáry jsou dvě řady šedohnědých skvrn. Horní řada je ze skvrn drobnějších, které většinou splývají. V dolní řadě jsou skvrny větší a jejich počet pohybuje mezi 12-20.

Vyskytuje se v řekách a potocích s písečným výjimečně kamenitým dnem. Je rozšířen na všech vhodných lokalitách v Evropě i asijské části Ruska. Sekavec písečný je rybou, která značnou část dne tráví zahrabána v substrátu dna. Aktivní je podle různých autorů buď v noci anebo v ranních hodinách.

Nedávné výzkumy odhalily, že rozmnožování je velmi složité. Kromě běžného pohlavního rozmnožování se některé populace rozmnožují zřejmě gynogeneticky – pouze za účasti samičího pohlaví bez přímého oplození jiker mlíčím. Spermie pouze stimuluje vývoj jikry a nedochází ke splynutí jader pohlavních buněk.

Pro sportovního rybáře je tento druh prakticky neulovitelný, existuje pouze teoretická šance ilovení do čeřínku.

Sekavec písečnýNázvy ve světě

Anglicky: Spined Loach, Maďarsky: Vágócsík, Německy: Steinbeisser, Slovensky: Plž obyčajný

Foto: http://www.gw-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.