Mřenka mramorová

Barbatula barbatula

Výskyt: Proudící čisté vody
Délka těla: 10-15 cm
Potrava: Drobní živočichové
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4528 zobrazení     0 komentářů

Mřenka mramorová se vyznačuje hadovitým tělem, krytým šupinami jen na bocích.

Vyskytuje se v proudících chladných čistých vodách, vzácněji i v průtočných rybnících. Mřenka se zdržuje na dně. Dorůstá jen 10 až 15 centimetrů délky.

V České republice se mřenka vyskytuje na většině našeho území v tocích pstruhového, lipanového a někdy i parmového pásma, může žít i v čistých průtočných rybnících a jejich stokách. Mnoho lokalit jejího výskytu zaniklo díky zabahnění, organickému znečištění apod. Ve vodách, které si dokázaly svou nenarušenost udržet, by neměla chybět. Jedná ale o nenápadný druh, který snadno uniká pozornosti a tak není snadné se s mřenkou setkat.

Mřenka mramorová se může rozmnožovat už ve druhé sezóně svého života. V praxi to znamená, že se výtěru mohou účastnit jedinci, kterým ještě není ani 1 rok a platí to pro obě pohlaví. Jikry jsou kladeny ve 2 – 3 dávkách v průběhu května až července. Tření probíhá v párech u hladiny, jikry padají ke dnu a lepí se na řasové nárosty na kamenech.

Mřenka mramorová se živí drobnými živočichy, které vyhledává u dna. Maso mřenky je velmi jemné a chutné a dříve patřilo mezi vyhledávané pochoutky. Mřenky se připravovaly jako „grundle“. Celé se obalily do mouky, pokmínovaly a pak se pekly na sádle.

Mřenka mramorováNázvy ve světě

Anglicky: Stone Loach, Chorvatsky: Brkica, Německy: Schmerle, Rumunsky: Grindel, Slovensky: Slíž obyčajný

Foto: https://www.vetofish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.