Perlín ostrobřichý

Scardinius erythrophthalmus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 30 cm
Hmotnost: 0,3 kg
Počet vajec: 15 000 – 100 000 ks
Potrava: Plankton
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2893 zobrazení     0 komentářů

Perlín ostrobřichý je vedle plotice obecné, které se velmi podobá, dalším zástupcem skupiny tzv. bílých ryb. Jeho typickým znakem jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřice, červenka atd. Od plotice se liší zejména vyšším tělem (plotice má více „proudnicový“ tvar), dále tmavší duhovkou oka a také postavením břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní - perlín má břišní ploutve poněkud předsunuté, zatímco u plotice začínají zhruba ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev.

Zatímco v některých malých lokalitách v České republice vytváří perlín ostrobřichý prakticky monokulturní hladové populace s pomalým růstem, na místech, kde je vystaven konkurenci ostatních druhů kaprovitých ryb, bývá vzácnější.  Místem, kde se vyskytuje relativně hojně a dorůstá i trofejních rozměrů jsou stojaté i mírně tekoucí vody jižní Moravy - např. řeka Dyje a nádrže na ní.

Perlíni mohou pohlavně dospívat už ve druhém roce života. Vytírají se ve skupinách na vodní rostlinstvo, v případě jeho nedostatku i na jiné substráty. Podle některých údajů je výtěr v teplých oblastech jednodávkový. Samice mívá 15 000 – 100 000 jiker. Rozdíly ve vzhledu obou pohlaví jsou nepatrné, samci mají v době výtěru jemnou třecí vyrážku na přední části těla.

Perlín ostrobřichýNázvy ve světě

Anglicky: Rudd, Maďarsky: Vörösszárnyú keszeg, Německy: Rotfeder, Rumunsky: Roşioară, Rusky: Красноперка

Foto: http://pasiuni011.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.