Jelec jeseň

Leuciscus idus

Výskyt: Téměř celá Evropa
Délka těla: 45 cm
Hmotnost: Kolem 1 kg
Počet jiker: Až 100 000 ks
Potrava: Hmyz, korýši, měkkýši
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3042 zobrazení     1 komentář

Jelec jeseň žije v řekách a průtočných jezerech. Dorůstá obvykle délky 45 centimetrů a hmotnosti kolem jednoho kilogramu, ale vzácně můžete chytit jedince až 70 centimetrů dlouhého a dokonce až 4 kilogramy těžkého.

Jeseň má rád chladnou čistou vodu. Zdržuje se ve větších hloubkách a jen k večeru vyplouvá k hladině.

Jelec jeseň je rozšířen ve velké oblasti od Rýna na západě až do povodí řeky Leny na Sibiři. Najdeme ho i v povodí Volhy, v severních přítocích Černého moře, řekách ústících do Baltu (včetně jižní Skandinávie) a dokonce i v řekách tekoucích do Severního ledového oceánu, což svědčí o tom, že rozhodně není nijak teplomilným druhem.

Jelec jeseň se živí hmyzem, drobnými korýši a měkkýši. Velcí jedinci uchvátí i malé rybky. Od dubna do června připlouvají celá hejna k břehům, kde se ryby třou. Samice klade až 100 000 jiker na kameny, vodní rostliny, ale především na prorůstající kořeny vrb v podemletých březích.

Maso má tato ryba trochu nažloutlé, ale dobré. V dřívějších dobách byl jelec jeseň poměrně hojný v Labi i ve Vltavě, dnes je v těchto řekách vzácný a hojnější je dosud v Dunaji a jeho přítocích.

Pro sportovní rybáře je na většině našeho území jeseň jen náhodným úlovkem dosaženým při lovu jiných ryb, mnozí ho ani neznají.

Jelec jeseňNázvy ve světě

Anglicky: Golden Orfe, Německy: Aland, Maďarsky: Jász

Foto: http://www.nrc.govt.nz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.08.2020, 10:02
Jeseň je slovensky podzim... Ryba se jmenuje jesen.