Jelec jeseň žije v řekách a průtočných jezerech. Dorůstá obvykle délky 45 centimetrů a hmotnosti kolem jednoho kilogramu, ale vzácně můžete chytit jedince až 70 centimetrů dlouhého a dokonce až 4 kilogramy těžkého.
Jeseň má rád chladnou čistou vodu. Zdržuje se ve větších hloubkách a jen k večeru vyplouvá k hladině.
Jelec jeseň je rozšířen ve velké oblasti od Rýna na západě až do povodí řeky Leny na Sibiři. Najdeme ho i v povodí Volhy, v severních přítocích Černého moře, řekách ústících do Baltu (včetně jižní Skandinávie) a dokonce i v řekách tekoucích do Severního ledového oceánu, což svědčí o tom, že rozhodně není nijak teplomilným druhem.
Jelec jeseň se živí hmyzem, drobnými korýši a měkkýši. Velcí jedinci uchvátí i malé rybky. Od dubna do června připlouvají celá hejna k břehům, kde se ryby třou. Samice klade až 100 000 jiker na kameny, vodní rostliny, ale především na prorůstající kořeny vrb v podemletých březích.
Maso má tato ryba trochu nažloutlé, ale dobré. V dřívějších dobách byl jelec jeseň poměrně hojný v Labi i ve Vltavě, dnes je v těchto řekách vzácný a hojnější je dosud v Dunaji a jeho přítocích.
Pro sportovní rybáře je na většině našeho území jeseň jen náhodným úlovkem dosaženým při lovu jiných ryb, mnozí ho ani neznají.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel