Ouklejka pruhovaná

Alburnoides bipunctatus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 7-15 cm
Hmotnost: 0,15 kg
Počet vajec: 3 000 - 8 000 ks
Potrava: Řasy, hmyz, larvy
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2170 zobrazení     0 komentářů

Ouklejka pruhovaná má zploštělé protáhlé tělo, stříbřité boky tmavozeleně až hnědě zbarvený hřbet. Prsní ploutve má narůžovělé, ostatní šedé. Dorůstá obvykle do délky 7 až 15 cm a hmotnosti do 0,15 kg.

V naší republice se ostrůvkovitě vyskytuje na velké části našeho území jak v labském tak i v dunajském povodí. Největší výskyt je v řekách lipanového a parmového pásma, které si dokázaly udržet vysokou kvalitu vody a v současnosti se zdá být hojnější na východní polovině našeho území – východní Čechy, Českomoravská vrchovina, severní Morava.

Početný výskyt byl zaznamenán například v říčce Rokytné, v minulosti byla ouklejka pruhovaná doložena i z pražského úseku Vltavy.

Pohlavní dospělosti může ouklejka pruhovaná dosáhnout už ve druhém, častěji však ve třetím roce života, k výtěru dochází podle podmínek od konce dubna až do června v mělkých prudkých proudech s tvrdým štěrkovitým dnem. Samice obvykle klade 3 000 - 8 000 jiker.

Tam, kde je ouklejka hojná, je významnou složkou rybí obsádky a potravou mnoha druhů dravých ryb, pro člověka má dnes zejména bioindikační význam.

Díky nízkému sloupci vody, v němž se pohybuje, se může bez problémů živit i organismy dna a detritem. Potrava se mění během roku, na jaře obsahuje nezanedbatelný podíl řas, ve vrcholné sezóně převládá hmyz a jeho larvy.

Ouklejka pruhovanáNázvy ve světě

Anglicky: Chub

Foto: http://pomposa.livejournal.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.