Kapr obecný

Cyprinus carpio

Výskyt: Především rybníky
Délka těla: Až 150 cm
Hmotnost: Až 25 kg
Počet jiker: Až 1 500 000 ks
Délka života: 40 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9697 zobrazení     3 komentáře

Kapr obecný je naší nejhojnější rybou, chovanou především v rybnících. Pochází z řek jihovýchodní Evropy a Číny. U nás byl kapr vysazován do zakládaných rybníků už v 13. století. Divoká forma kapra, žijícího v řekách, má nízké šupinaté tělo. V rybnících byli vyšlechtěni kapři s vysokým hřbetem a mnohé domácí formy bez šupin. Zde může kapr dorůst až 1,5 metr délky a hmotnosti 35 kilogramů.

Vyskytuje se prakticky ve všech vhodných revírech České republiky a díky zájmu rybářské veřejnosti je vysazován i do míst, která mu příliš nevyhovují. Na většině míst se nerozmnožuje a jeho výskyt je podmíněn vysazováním. Velké exempláře pocházejí z údolních nádrží, velkých pískoven a rybníků nebo z dolních toků velkých řek. Rychlejší růst je dosahován v teplejších vodách v nížinách (Polabí, jižní Morava), kde se loví nejvíce trofejních jedinců. Zájemci o ulovení divoké formy by měli navštívit hlavní tok Dunaje nebo přilehlá ramena, případně se poohlédnout dále na východě.

Rozmnožují se jako většina ryb, samička naklade jikry, které posléze svým mlíčím oplodní sameček. Ke tření dochází zpravidla od května do června a děje se ve stojaté, prohřáté vodě (nejméně 13 stupňů teplé), bohaté na rostliny, kam klade samička jikry. Jiker je asi do 1milionu kusů. Mají průměr kolem 1,5-2,0 mm a mají světle žlutou barvu. Pohlavní zralost dostávají ryby asi kolem třetího, čtvrtého roku života.

Kapr je naší nejčastěji lovenou rybou. Loví se převážně na položenou, ačkoli spolehlivě se dá ulovit i na plavanou anebo dokonce muškařením. Každý z rybářů zaujímá k lovu tohoto druhu osobitý přístup od ryze konzumního až po lov trofejních jedinců za použití nejmodernějších pomůcek. Největší rozdíly při volbě náčiní jsou dány očekávanou velikostí úlovku. Zatímco menší kusy z rybničního chovu je možno zdolat prakticky na jakémkoli náčiní a představují ideální soupeře pro milovníky plavané, velké exempláře naturalizované několik let v prostředí velké tažné řeky jsou tvrdým oříškem i pro perfektně vybavené specialisty.

Kapr obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Carp, Francouzsky: Carpe commune, Chorvatsky: Šaran, Italsky: Carpa, Maďarsky: Tőponty, Německy: Karpfen, Polsky: Karp, Rumunsky: Crap, Slovensky: Kapor obyčajný, Vietnamsky: Cá chép

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.10.2019, 16:06
kapra miluji davala bych si ho ke každemu jidlu i k salátu
09.10.2019, 16:00
kapr mě hodně chutna a dávalabych si ho furt i ke svačině.
23.11.2018, 21:04
Tento kapr obecný je docela velký
někdy i dorůstá i 80m.