Karas obecný

Carassius carassius

Výskyt: Stojaté i mírně tekoucí vody
Délka těla: 15-38 cm
Hmotnost: 0,3-1 kg
Počet jiker: Až 300 000 ks
Délka života: 10 let
Potrava: Plankton, části vyšších rostlin a detrit
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6070 zobrazení     3 komentáře

Karas obecný je hojný v stojatých i mírně tekoucích vodách. Vyznačuje se vysokým tělem, ale dorůstá jen 30 centimetrů délky a hmotnosti kolem 1 kilogramu.

Karas obecný je velmi odolný a snáší nedostatek kyslíku i v zamrzlých nádržích, kde by jiné ryby uhynuly.

Karas obecný je všežravec, potravu karasů tvoří plankton, části vyšších rostlin a detrit. Větší živočichové, jsou v potravě karasů vzácní.

Karas obecný se rozmnožuje mezi květnem až červencem (jinde se uvádí pouze do června), kdy teplota vody dosahuje 15 až 18 °C. Pohlavně dospívá ve věku 2 až 3 roku.

Kromě toho, že je karas druhem obývajícím extrémně nehostinná stanoviště, kde představuje jeden z klíčových organismů tamního společenstva, vyskytuje se i na lokalitách s příznivějšími podmínkami, kde je potravou dravých druhů ryb–zejména pak štik.

Hospodářský význam karase obecného je zanedbatelný. V rybničních chovech býval považován za nežádoucí plevelnou rybu, ale nové způsoby hospodaření na rybnících a rozšíření karase obecného potlačily jeho výskyt na minimum. Pro sportovní rybáře býval karas oblíbenou nástražní rybkou pro lov štik – důvodem byla jeho schopnost přežít a pohybovat se dlouhou dobu po nastražení.

Karas obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Crucian, Německy: Karausche, Čínsky: 鯽魚, Maďarsky: Széles kárász, Slovensky: Karas obyčajný, Chorvatsky: Karas

Foto: http://www.nhm.ac.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.04.2020, 08:39
Vladimíre, já jsem rybář a na jednom rybníku chytám pravidelně karase obecné. Karas obecný se tu vyskytuje společně s karasem stříbřitým a není vytlačován. Tento rybník je ale jediné místo, kde jsem chytil karase obecného.
15.07.2016, 20:17
Dnes již není hojný vůbec, je vytlačován karasem stříbrným, schválně se ptejte rybářů, kdz naposledy tuto rybu chytil. Spíš to již může být chráněný druh.
31.08.2015, 15:48
Nejsem si úplně jistý, ale podle té proláklé hřbetní ploutve bych řekl, že na fotce je karas stříbrný.