Plotice obecná

Rutilus rutilus

Výskyt: Řeky i stojaté vody
Délka těla: 15-35 cm
Hmotnost: 0,3-1 kg
Počet jiker: 20 000-100 000 ks
Délka života: 18 let
Potrava: Korýšci, larvy hmyzu
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4288 zobrazení     0 komentářů

Plotice obecná je jednou z nejhojnějších ryb ve všech řekách, ale i ve vodách stojatých. Dorůstá jen 15 až 35 centimetrů délky. Rybáři ji však rádi chytají. V rybnících patří mezi ryby plevelné. Významná je však jako potrava pro mnoho druhů dravých ryb.

Plotice obecná se vyskytuje v tekoucích i stojatých vodách na celém našem území, včetně revírů s určitým stupněm devastace. Velké plotice najdeme ve větších řekách parmového a cejnového pásma, údolních nádržích a rozlehlých pískovnách.

Kdo si chce dobře zachytat velké exempláře, může navštívit v jarním období přítok některé velké údolní nádrže nebo lovit v letním období pod jezem některé z úživnějších řek.

Pohlavní dospělost závisí hodně na dosažené velikosti – v příznivých podmínkách se mohou třít už dvouleté ryby, většinou nastupuje pohlavní zralost o něco později. Tření probíhá v jedné dávce obvykle v květnu a ryby kvůli němu podnikají kratší či delší migrace zpravidla proti proudu. Plotice se vytírají na vodní rostlinstvo, potopené větve nebo kořeny stromů a v případě nouze se mohou vytřít i na kamenitý nebo písčitý substrát. Samice klade obvykle 20 000 až 100 000 jiker, přičemž u jedinců nad 1 kg může množství jiker překročit i 200 000.

Plotice se živí drobnými korýšky, larvami hmyzu apod., ale také řasami.

Plotice obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Roach, Dánsky: Skalle, Chorvatsky: Bodorka, Německy: Plõtze (Rotaugen), Rumunsky: Babuşcă, Slovensky: Plotica obyčajná

Foto: http://www.biopix.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.