Siven americký

Salvelinus fontinalis

Výskyt: Jezera
Délka těla: 20-35 cm
Hmotnost: 0,3-1,2 kg
Počet jiker: 5000 ks
Délka života: 15 let
Potrava: Všežravec, dravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4081 zobrazení     0 komentářů

Siiven americký obývá chladná alpská jezera. U nás byl vysazen do některých jezer na Šumavě, například do Černého jezera. Ve zbarvení i velikosti jsou jedinci dosti proměnliví. V jezerech chudších na potravu dorůstá jen do 40 centimetrů, při bohaté stravě však dosahuje délky až 80 centimetrů a hmotnosti 10 kilogramů.

Siven pohlavně dospívá ve 2.–3. roce života. K výtěru dochází na podzim podobně jako u našeho pstruha obecného. Ojediněle přitom dochází ke zkřížení obou druhů a vznikají pozoruhodně zbarvení kříženci označovaní jako „tygří“ nebo „tygrovité“ ryby. Jsou neplodní a občas se s nimi na našich vodách můžeme setkat.

Ve sběru potravy je siven poměrně aktivní. Jezerní populace se obvykle zdržují v hloubce a za potravou vyplouvají večer ke břehům a k hladině. V tekoucích vodách siveni chováním připomínají pstruha obecného, jsou teritoriální a loví potravu žijící na dně nebo unášenou proudem ve všech vrstvách vodního sloupce.

Siven americký se chováním ani velikostí příliš neliší od běžných jedinců potoční formy pstruha obecného a obvykle je loven při lovu pstruhů ať už přívlačí nebo muškařením. Jen málo revírů hostí početné populace tohoto druhu, ale i tam, kde siven převládá, nepoužívají rybáři žádné specifické náčiní nebo lovné techniky. S ohledem na způsob výživy této ryby by vůbec nejúspěšnější měl být lov na mokré mušky a nymfy.

Siven americkýNázvy ve světě

Anglicky: Brook Trout, Francouzsky: Omble de fontaine, Chorvatsky: Barjaktarica, Německy: Bachsaibling, Slovensky: Sivoň potočný

Foto: http://fishesofaustralia.net.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.