Lipan podhorní

Thymallus thymallus

Výskyt: Řeky a potoky
Délka těla: 30-50 cm
Hmotnost: 1 kg
Počet jiker: 500-5000 ks
Vývoj jiker: 14-20 dnů
Délka života: 10 let
Potrava: Larvy hmyzu a drobní živočichové
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3827 zobrazení     0 komentářů

Lipan podhorní žije v čistých řekách a větších potocích v takzvaném lipanovém pásmu (to jsou vody teplejší než pstruhové). Dorůstá 30 až 50 centimetrů délky a hmotnosti kolem 1 kilogramu. Samci jsou větší než samice a v době tření, což bývá v březnu a dubnu, se velmi výrazně vybarvují. Lipan podhorní se vyznačuje velmi vysokou hřbetní ploutví. Žije společensky. Je citlivý na znečištěné vody, proto ho také ubývá.

Pohlavně lipan dospívá ve věku 2 až 4 let, samci obvykle o rok dříve. Tření probíhá v dubnu až květnu. Výtěr probíhá v mělkých proudech s čistým písčitým nebo štěrkovým dnem. Ryby na trdliště najíždějí v hejnech. Samci na trdlišti obsazují a tvrdě hájí jakési třecí okrsky, kam nepustí žádnou rybu. Samice čekají pod trdlištěm na dobu, kdy jim zcela dozrají vaječníky a pak vplouvají mezi samce. Následuje fáze dvoření, kdy se pár postupně seznamuje a pomocí společných pohybů a vzájemných dotyků postupně stimuluje k vlastnímu tření. Během něj jsou ryby v tělesném kontaktu, často se dotýkají zadní částí těla a při vypouštění pohlavních produktů zároveň oplozené jikry zahrabávají. Počet jiker velkých kolem 3 mm se u jedné samice pohybuje mezi 1 000 až 10 000 kusů, nejčastěji ale v rozmezí 1 500-5000. Vývoj jiker trvá zhruba 14-20 dní.

Živí se larvami hmyzu a drobnými živočichy. Je to velmi cenná ryba pro sportovní rybáře a lov lipana je pokládán za rybářské umění. Jeho maso je výborné.

Lipan podhorníNázvy ve světě

Anglicky: Grayling (fish), Dánsky: Stalling, Chorvatsky: Obični lipljen, Německy: Europäische Äsche, Slovensky: Lipeň obyčajný

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.