Mihule potoční

Lampetra planeri

Výskyt: Řeky, potoky
Délka těla: 16 cm
Počet jiker: 2000 ks
Potrava: Detrit a organické usazeniny v písku
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9228 zobrazení     1 komentář

Mihule potoční žije v řekách a potocích. Místy je ještě hojná, ale uniká pozornosti pro skrytý způsob života. Ukrývá se v bahnitých nánosech čistých vod. Dorůstá 16 centimetrů délky. Na jaře samice klade až 2 000 jiker, z kterých se líhnou larvy, takzvané minohy. Minohy žijí 2 až 4 roky v bahnitých nánosech a poté se mění v dospělé jedince, kteří pronikají proti proudu do horních toků, kde se třou. Přitom nepřijímají potravu a po vytření zahynou.

Larvy mihule potoční se živí detritem a organickými usazeninami v písčitých náplavech, které obývá. Během vývoje v dospělce zakrňuje trávicí trakt, a proto dospělec potravu nepřijímá.

Česká republika leží na hranici evropského areálu rozšíření mihule potoční (výskyt v povodí Labe a Odry), v povodí Moravy (Dunaje) je objevuje jen několik izolovaných (sub)populací.

Přes příznivé zprávy o opětovném celoplošném rozšíření mihule potoční ve svém původním areálu je nutné zachovat toky, v nichž se vyskytuje, ve stavu umožňujícím její dlouhodobou existenci. Je zapotřebí přísně chránit obývaný biotop a případně umožnit jeho další rozšíření vhodnými úpravami, po kterých se vytvoří více vyhovujících stanovišť. Je nutné vyvarovat se především zahlubování toků, zpevňování koryt a těžby jemných náplavů.

Mihule potočníNázvy ve světě

Anglicky: European Brook Lamprey, Chorvatsky: Potočna paklara, Polsky: Minóg strumieniowy

Foto: http://www.oerred.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.08.2018, 15:41
Aha ... tak potravu přijímá jen ta larvička. Dospělá rybka se pouze vytře - podoba s jepicemi.