Jeseter velký se vyskytuje ve všech evropských mořích. Dorůstá délky až 3 metry. Na jaře táhne do velkých řek, kde se tře. Pak se vrací zpět do moře. Samice klade vajíčka, podobná žabím, na kamenité dno; bývá jich až 2,5 miliónu. Potěr se líhne za několik dnů. Mladí jeseteři nezůstávají v řekách déle než dva roky a stěhují se do moře. Pohlavní dospělosti dosahuje jeseter velký ve stáří 7–9 let (samci) nebo 8–14 let (samice).
Jeseter velký byl jednou z největších ryb evropských vod. Obýval mělká moře podél evropských břehů od Baltu až po Středozemní a Černé moře, kde se vyskytoval i v Dunaji.
Potravu si jeseter velký hledá při dně. Dopředu vychlípitelnými ústy sbírá měkkýše, korýše a malé ryby. Kořist vyhledává pomocí „vousků“, které vyrůstají před ústy. Vlivem znečištění mnohých evropských řek se tu jeseter velký v současnosti už téměř nevyskytuje. V minulosti vytahoval do Labe a výjimečně pronikl až do pražské Vltavy. Jeden z posledních kusů ulovený roku 1903 v Labi u Počápel nedaleko Terezína a nyní je tento exemplář vystaven v Národním muzeu. Délka této ryby je kolem 200 centimetrů, lovívaly se však i větší kusy. Nejběžnějším způsobem lovu velkých jeseterů včetně tohoto druhu je lov na položenou s živočišnou nástrahou na velkém háčku.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel