Tetra neonová

Paracheirodon innesi

Výskyt: Brazílie, Peru, Kolumbie
Vhodná teplota: 19-20 °C
Počet jiker: 100-200 ks
Délka života: 5 let
Krmivo: Nitěnky, pakomáří larvy tzv. patentky, perloočky
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11662 zobrazení     1 komentář

Popis

Tetra neonová je čilá, mírumilovná, hejnovitá rybka. V oblibě má především hustě osázená akvária, která nemají být příliš osvětlena. Na bocích má tetra po celé délce těla výrazný modrý pruh, pod ním v zadní části těla jasně červené zbarvení. U samic tohoto druhu je tělo oblejší. Začínající akvaristé ji mohou zaměnit snad pouze s neonkou červenou. Neonka červená má červené celé břicho, zatímco tetra má pouze červený pruh. Tetra neonová je středněvěký druh, který se v akváriích dožívá kolem 5 let. Ve volné přírodě pak až 8 let. Pohlaví lze bezpečně rozeznat již ve věku dvou měsíců. Samička je větší, o něco robustnější a také má zakřivený modrý pruh, sameček je menší, hubenější a pruh má rovný.

Chov

Příprava na odchov spočívá v tom, že jsou ryby velmi kvalitně a pestře krmeny několikrát denně. Nejlépe živou potravou doplněnou o kvalitní suché krmení. Ve společné nádrži se mírně zvýší teplota, ale pouze o 2 °C. Přidá se tok vzduchu do filtru, čímž se zvýší obsah kyslíku ve vodě. A vymění se až 1/3 objemu vody v nádrži za čerstvou. V brzké době dojde k hromadnému výtěru. Na první pohled je patrné zvětšení bříška u samiček. Samečci se krásněji vybarví. Druhý den po hromadném výtěru se ryby ze společné nádrže rozdělí na dvě skupiny. Samečci se odloví zvlášť do připravené nádržky a samičky se ponechají v původní nádrži. Chovné ryby se musí stále kvalitně krmit a držet je v teplotě kolem 19 až 20° C.

Řízený odchov začne v malé třecí nádrži o objemu 2-5 litrů bez písku s vloženými jemnolistými rostlinami nebo bez rostlin s vhodným třecím roštem. Třecí nádrže by neměly stát na příliš světlém místě.

Tetra neonováNázvy ve světě

Anglicky: Neon Tetra, Německy: Neonsalmler, Maďarsky: Vörös neonhal, Slovensky: Tetra neónová

Foto: http://acquagliari.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.04.2017, 20:22
ok 1 místo !