Neonka modrá

Paracheirodon simulans

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 3,5 cm
Vhodná teplota: 23-27 °C
Počet jiker: 100-200 ks
Délka života: 4 roky
Krmivo: Cyclop, dafnie, artemie
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10047 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Neonka modrá obývá ve volné přírodě Jižní Ameriku, konkrétně povodí řek - Horní Negro a Orinoco.

Popis

Neonka modrá má, na rozdíl od neonky obecné a červené neonky, modrý pruh až do konce ocasu. Obvykle má i červený pruh (stejně jako neonka obecná), ale jsou k sehnání i neonky, které jej mají potlačený.

Neonka modrá je o něco menší než ostatní druhy neonek a lépe udržuje hejno. Většinu času plave ve volném prostoru akvária v hejnu. Je to čilá a nebojácná rybka, pokud má své hejno alespoň o 10 kusech a není ohrožována velkými rybami. V akváriích se dožívá kolem 4 let, ve volné přírodě až 8 let.

Chov

Potěr se líhne za 22 až 26 hodin a pátý den se začne rozplavávat. Po rozplavání, je nutno podávat jemnou živou potravou. Jako první potrava jsou vhodné trepky, za další 2 až 3 dny pak i vířníci či čerstvě vylíhlé nauplie buchanek a žábronožky solné. Jako náhrada může posloužit natvrdo uvařený vaječný žloutek protlačený čajovým sítkem nebo umělé krmivo pro potěr. Je velice důležité se starat o čistotu vody v nádrži a zbytky potravy co nejdříve odkalovat. Do dvou měsíců je potěr velmi choulostivý na přelovování. Vývojová voda by měla mít 6,6 pH a teplotu 23 až 24°C. Po uplynutí 6 až 7 dnů je možno začít s přidáváním vodovodní vody, každý den však jen malé množství vody.

Krmivo

Potrava musí být být přizpůsobena jejich menší velikosti. Vhodné je mražené krmivo – například cyclop, dafnie, artemie, veškeré drobné sušené krmivo (například vločky), ale nejlepší krmivo je živé. Mražené krmivo je potřeba předem rozmrazit a propláchnout vodou. Krmíme raději častěji, zato v malých dávkách, které stihnou ryby ihned zkonzumovat. Přijímají potravu převážně z vodního sloupce.

Neonka modráNázvy ve světě

Anglicky: False Neon Tetra

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.