Čichavec šedý

Trichopodus trichopterus

Výskyt: Jižní a východní Asie, Thajsko
Délka těla: 12 cm
Vhodná teplota: 22-28 °C
Počet jiker: 500-1000 ks
Délka života: 10 let
Krmivo: Živé i mražené, vločkové nebo granule
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3994 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Čichavec šedý pochází z jižní a východní Asie, Thajska.

Chov

Minimální doporučovaná velikost akvária je 100 litrů. Rybky jsou lekavé při otřesech a prudkých pohybech u nádrže. Doporučuje se chovat je po páru, mohou být ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude schovávat. Vyžaduje prostor pro plavání. V dobré péči se může čichavec šedý dožít i 10 let.  

Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda musí být měkká nebo středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 centimetrů. Sameček tohoto druhu pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3-4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit, protože tráví vaječný žloudek. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.

Krmivo

Čichavec šedý je všežravý ryby, doporučuje se podávat jim živé i mražené krmivo, stejně jako vločkové nebo granule. Přikrmovat můžeme i zelenou potravou.

Čichavec šedýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Gourami

Foto: http://gabrinus.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.