Achaltekinský kůň

Equus ferus caballus

Původ: Turkmenistán
Kohoutková výška: 145-155 cm
Barvy: Hnědák, plavák, palomino
Využití: Všestranný jezdecký kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7424 zobrazení     3 komentáře

Historie

Achal-teke je velmi staré plemeno vyšlechtěné turkmenskými kmeny, využívané již před 2 500 lety. Využívalo se ve válkách jako jezdecký kůň, ale také jako výborný, vytrvalý běžec vhodný pro dostihy. I slavný Bukefalos, kůň Alexandra Velikého, měl v sobě pravděpodobně krev achalů.

Plemeno vzniklo křížením starých asijských koní. Pravděpodobně mají i arabskou krev. Pro svou ušlechtilost a vytrvalost byli tito koně vyhledáváni nejen jako vynikající váleční koně, ale i jako jezdečtí koně čínských císařů.

Povaha

Achal-teke je těžko ovladatelný kůň s vlastní hlavou, živý, pozorný. Je však nebojácný a věrně slouží svému pánu. Je učenlivý, ale potřebuje dobrý výcvik. Hřebci jsou temperamentnější a nesnášenliví, naopak klisny bývají klidné a mírné.

Konstituce

Toto plemeno má jinou stavbu těla, než klasičtí západní koně. Achalové jsou štíhlí, mají jemnou hlavu a vysoko posazený krk. Sklon lopatek umožňuje pohodlný chod. Hrudník je hluboký, ale úzký. Záď je mírně skloněná, svalnatá a silná. Končetiny jsou dlouhé, suché s kvalitními kopyty. Žíně jsou jemné a řídké, což jim dodává sametový vzhled. Na těle téměř nemají podkožní tuk.

Srst má achaltekinský kůň jemnou, sametovou s kovovým leskem. Mohou být hnědáci, plaváci, ojediněle i palomina nebo špinaví bělouši. Kohoutková výška se pohybuje mezi 145 a 155 cm.

Díky zemi svého původu jsou tito koně neobyčejně vytrvalí a nenároční na potravu. Bez problému zvládají extrémní horko i zimu.

Využití

Achaltekinští koně jsou všestranná jezdecká zvířata. Využívají se v dostizích, parkúrech, drezúře i ve vytrvalostním ježdění. Zvláštností je způsob nesení hlavy, tzv. nad kolmicí díky vysokému posazení krku.

Achaltekinský kůňNázvy ve světě

Anglicky: Akhal Teké, Maďarsky: Akhal tekini, Německy: Achal-Tekkiner, Polsky: Koń achał-tekiński, Rusky: Ахалтекинская лошадь, Španělsky: Akhal-Teke

Foto: http://fuckyeahungulates.tumblr.com

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.11.2022, 12:36
Má ho někdo v Čechách?
22.07.2021, 21:32
tyto,koně,se,oběvily,v,číně,před.25000,lety
byly,chloubou,činských,cisařu,sam,cisař,kublajchan
oblibil,si,tyto,koně,hodně,tyto,koně,se,chovou
v,činských,palacích,dodnes
16.04.2017, 18:09
zlato : tys mé zlato zlato moje