Šlesvický chladnokrevník

Equus ferus caballus

Původ: Německo
Kohoutková výška: 155-160 cm
Barvy: Ryzák
Využití: Dříve pracovní kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3218 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno šlesvický chladnokrevník vzniklo v 19. století v oblasti Šlesvicka-Holštýnska. Jeho předci byli jutští koně, kteří se křížili s dánskými teplokrevníky, yorkshirskými kočárovými koňmi a anglickými plnokrevníky. Od poloviny 20. století byl zahájen selektivní chov s využitím suffolského hřebce Oppenheim LXII. Později se křížili i s buloňskými a bretonskými chladnokrevníky. Získal velkou popularitu a v německých městech dokonce tahal tramvaje a autobusy. Dnes je však již na pokraji vyhynutí, je registrováno jen asi deset čistokrevných hřebců.

Povaha

Šlesvický chladnokrevník je pracovitý, ochotný s dobrou povahou. Je přátelský, mírný, ale také energický, silný a vytrvalý.

Konstituce

Hlava je líbivá, ušlechtilá, krk je mohutný, svalnatý s výrazným hřebenem. Hrudník je hluboký, hřbet delší a pevný. Záď je skloněná a svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, silné, s výraznými klouby a kratšími rousy. Kopyta jsou velká a tvrdá. Srst je výhradně ryzá, v kohoutku měří 155-160 centimetrů.

Využití

Dříve to byl oblíbený pracovní kůň jak v zemědělství, tak ve městech. Dnes šlesvický chladnokrevník svůj význam ztratil a je na pokraji vyhynutí.

Foto: http://www.angelfire.com

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.