Anglický plnokrevník

Equus ferus caballus

Původ: Velká Británie
Kohoutková výška: 155-168 cm
Hmotnost: 500-550 kg
Barvy: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Využití: Dostihový sport,
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9380 zobrazení     3 komentáře

Historie

Angličtí plnokrevníci byli vyšlechtěni speciálně pro dostihový sport na počátku 17. století. Vznik tohoto plemene se přičítá třem koním: první byl Byerley Turk, pravděpodobně achal-teke. Jeho syn Jig a vnuk Herod jsou zakladateli skvělé linie dostihových koní. Druhým koněm byl Darley Arabian a byl pravděpodobně nejvýznamnější pro vznik anglického plnokrevníka. Dal několik prvotřídních koní, zakladatelů linií. Třetí byl Godolphin Barb. Pocházející pravděpodobně z Maroka. Tak vznikly tři nejvýznamější linie v chovu anglického plnokrevníka.

Povaha

Povaha těchto koní je obtížná, lekavá s nepřiměřenými reakcemi. Rádi a rychle běhají, ale neradi se zastavují. Jsou nervózní a svéhlaví. Potřebují zkušené jezdce, kteří je dokáží zvládnout. Pro dostihy je tato povaha nepostradatelná.

Konstituce

Hlava je jemná s rovným profilem, krk je elegantně ohnutý. Lopatky jsou šikmé, hřbet krátký a pevný. Záď je mírně skloněná a svalnatá. Končetiny jsou pevné, bez rousů, klouby silné. Zadní končetiny jsou dlouhé, osvalené, hlezna silná. Přední jsou jemnější, klouby ploché. Stavba těla je atletická, uzpůsobená rychlému běhu.

Srst má hedvábný lesk. Barvy mohou být bílá, hnědá, ryzá, černá, vzácně palomino. V kohoutku dorůstá anglický plnokrevník výšky 155 až 168 cm.

Využití

Původní využití je pro dostihový sport, pro který se angličtí plnokrevníci chovají dodnes. Dále jsou ale také díky své bojovnosti skvělí pro soutěže v military, osvědčili se při parkúrovém skákání a na honech. Také se podílí na zušlechťování ostatních plemen. Jeho krev mají mimo jiné i čeští teplokrevníci a koně Kinských.

Anglický plnokrevníkNázvy ve světě

Anglicky: Thoroughbred

Foto: http://animals-library.blogspot.cz

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.07.2022, 21:49
Můžu ho koupit??
07.06.2021, 20:48
anglický,plnokrevnik,kde,se,vzal
tuse,vzal,tyto,koně,se,začaly,chovat
v,anglii,6,stoleti,na,anglických,hradech
ktere,v,budoucnu,přestavěny,budou,na
anglicke,zámky
18.04.2019, 15:54
Tak s tou povahou nesouhlasím. Znám hodně plnokrevníku z dostihové dráhy i bez ní. Lekání záleží na stylu trenyngu. Moje kobylka z dostihové kariéry zastaví i na obyčejný hvízdání bez použití otěží a to je v pubertálním věku. Plnokrevníci jsou velmi jemní a kontaktní koně kteří jsou rádi za každou pozornost