Furioso

Equus ferus caballus

Původ: Maďarsko
Kohoutková výška: 162 cm
Hmotnost: 550-630 kg
Barvy: Hnědák, ryzák, vraník
Využití: Jezdectví, zemědělství
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5957 zobrazení     1 komentář

Historie

Plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století v maďarském hřebčíně Mezöhegyes. Jeho předci byli koně z hřebčína – klisny plemene nonius a dva hřebci anglického plnokrevníka Furioso a North Star. Plemeno si získalo velkou popularitu a dnes je rozšířeno po celé Evropě. Původně byly dvě linie, North Star a Furioso, chovány odděleně. V roce 1885 byly zkříženy a nakonec se Furioso stal hlavním kmenem. Furioso se choval i u nás, má podstatný podíl na vzniku českého teplokrevníka a částečně i slovenského teplokrevníka.

Povaha

Furioso jsou koni mírné, přátelské povahy. Jsou vytrvalí a silní s energickým temperamentem. Jsou také ochotní a značně učenliví.

Konstituce

Hlava je atraktivní, plnokrevného typu, krk je velice svalnatý. Hřbet je dlouhý, záď taktéž svalnatá. Končetiny jsou pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Žíně jsou velice husté.

Srst je hnědá, ryzá nebo černá, bělouši se u tohoto plemene nevyskytují. Kohoutková výška jedinců tohoto plemene se pohybuje kolem 16 pěstí, což je v přepočtu  162,5 centimetrů.

Využití

Furioso je univerzální jezdecký kůň, který si získal oblibu díky své vytrvalosti a ochotě. Lze ho použít i v zemědělství, ale pouze v lehčím zápřehu.

Foto: http://s681.photobucket.com

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2021, 20:31
furioso,to,je,kun,madarský
který,použiva,se,na,madarských,hradech,a
zamcich,furioso,tento,kun,vyšlechtěn,byl,v,madarsku
1623