Shagya arab

Equus ferus caballus

Původ: Maďarsko
Kohoutková výška: 150 cm
Hmotnost: 450-530 kg
Barvy: Bělouš
Využití: Jezdecký kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6130 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno vzniklo v maďarském hřebčíně v Bábolně, který byl původně určen pro chov arabských plnokrevníků. Maďaři však chtěli většího koně, avšak se všemi vlastnostmi arabů. Začal selektivní chov a ze Sýrie byl přivezen hřebec Shagya, který svým potomkům předával všechny své rysy. Dalšími důležitými hřebci byli Siglavy Bagdady, Gazal, Kemir, Koheilan, Jussuf, O'Bajan, Kuhaylan Zaid a Mersuch. Vznikl nový kmen arabů nazvaný Shagya arab a jako plemeno byl uznám v roce 1978. Bohužel se ale po druhé světové válce jejich počet velmi snížil a dodnes je chováno jen málo zástupců tohoto plemene.

Povaha

Shagya arab si uchoval všechny vlastnosti arabského plnokrevníka, jako je ohnivost, živost, odolnost, ale i laskavost, učenlivost a věrnost člověku.

Konstituce

Tělesná stavba velmi připomíná araba, je však o něco mohutnější. Hlava je arabského typu, nemá však tak výrazný štičí profil. Krk je štíhlý a klenutý, hřbet krátký, rovný a pevný. Záď je silná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, pevné a kvalitními kopyty.

Srst je většinou bílá, mohou se však vyskytnout i jiné barvy. V kohoutku měří průměrně 150 cm.

Využití

Shagya arab je oblíbený jezdecký kůň. Jsou to vhodní sportovní koně, nejvíce vynikají ve vytrvalostním ježdění. Lze je však použít i v lehčím zápřahu.

Foto: http://fallen-leaves.net

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.