Dalmatin

Dalmatiner

Oficiální zkratka v ČR: DA
Výška v kohoutku: 55-61 cm
Hmotnost: 24-32 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Číslo standartu: 153
Využití: společník
velikost písma:  A A A
06.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14892 zobrazení     3 komentáře

Odkud tito psi s kresbou pocházejí, není dosud známo. Soudí se, že jejich původ je třeba hledat v Dalmácii. Jako rasa byl Dalmatin kultivován v Anglii. Dříve se Dalmatin využíval jako elegantní kočárový doprovodný pes. V dnešní době je klasifikován jako rodinný doprovodný pes.

Dalmatin je přátelský pes, považovaný za příjemného tvora, není plachý ani zdrženlivý, není nervózní ani agresívní. Je velmi temperamentní, agilní, pracovitý, vytrvalý a dokonce i neúnavný, běžec, často vybavený vášnivým loveckým pudem. Dalmatin je také poměrně dost sebevědomý, nezávislý a ostražitý pes.

Dalmatin je pro svého chovatele velmi náročným psem, zejména pokud jde o jeho pohyb a zaměstnání. V každém případě je třeba jej angažovat v různých kynologických sportovních aktivitách a využít toho, že je rychlým, pohyblivým a obratným skokanem. Vyžaduje důslednou výchovu a mnoho trpělivosti chovatele, s nímž rád pracuje společně. Pokud dalmatina vhodně nezaměstnáme a nevytížíme, půjde si svou cestou. Uspokojení jeho pohybových nároků zabere hodně času. Dalmatini se často rodí hluší, proto se zájemcům doporučuje nechat štěňat před koupí vyšetřit. Krátká srst nevyžaduje po jeho pánovi velkou péči.

DalmatinNázvy ve světě

Anglicky: Dalmatian

Foto: http://www.thomas-hof.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.03.2021, 18:40
StandarD...DDDD!!!
09.04.2016, 16:07
Dalmatini jsou super.Jsou moc inteligentní a krásní. Naše druhá dalmatinka bude mít 27.4 15 rokůůů.
23.02.2016, 15:39
dalmatin je nejlepší