Habešská kočka

Abyssinian cat

Původ: Etiopie
Oficiální zkratka v ČR: ABY
Hmotnost: 4-7,5 kg
velikost písma:  A A A
09.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10095 zobrazení     4 komentáře

Historie a původ

Žádná jiná kočka nepřipomíná vyobrazení posvátných koček starého Egypta tak, jako klasická habešská kočka. Svým divokým zbarvením působí jako miniatura pumy. Dnes se habešské kočky chovají v osmi různých barvách. Podobnost s kočkou plavou není náhodná. V polovině 19. století přivezla žena jednoho britského důstojníka jednu z koček žijící v severní Africe do Anglie a s kočkou jménem „Zulu“ začal chov habešských koček. V Anglii byly uznány jako plemeno již v roce 1882.

Velikost a stavba těla

Habešské kočky mají středně dlouhé, mrštné, svalnaté a přitom elegantně působící tělo. Poměrně dlouhý ocas vybíhá do špičky. Dlouhé a štíhlé jsou i končetiny. Středně dlouhý nos je jemně zakřivený. Lehce klínovitá hlava je z profilu mírně zaoblená směrem k čelu. Uši ve tvaru kalichů jsou relativně velké, porostlé srstí. Jsou posazeny daleko od sebe a vzpřímeně stojí. Velké oči ve tvaru mandlí jsou zelené, jantarové nebo oříškově hnědé a díky typickému černému nebo hnědému rámování velmi výrazné.

Srst

Charakteristickým znakem habešských koček je krátká, jemná a těsně přiléhající srst s dvojnásobným a čtyřnásobným tippingem, tj. několika barevnými proužky na jednom chlupu. Srst tak získává atraktivní, stále se měnící stínování. Srst s tippngem bez pruhované nebo skvrnité kresby je rovnoměrně rozložená po celém těle. U žádného jiného plemene není klasické přírodní zbarvení (aguti) tak výrazné.

Barevné varianty

Habešské kočky s přírodním zbarvením mají zlatohnědou barvu těla, černý tipping a načervenale oranžovou nebo apricot základní srst. U kočky sorell má měděná červená barva čokoládově zbarvený tipping. Základní srst má barvu apricot. Habešská kočka modrá má modrošedou srst s ocelově modrým tippingem. Základní srst je krémová nebo světle béžová.

Charakter a temperament

Habešské kočky mají velmi půvabné pohyby, jsou temperamentní a umíněné. Nenechají se vychovávat a poučovat, nýbrž vychovávají svého pána. Zpočátku bývají nedůvěřivé, pokud ale uzavřou přátelství, jsou velmi přítulné a věrné.

Foto: http://www.acfacat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.08.2016, 12:50
pro Týnu: Ano, habešská kočka se může chovat v bytě. Dokonce se toto i doporučuje. Venku tyto kočky moc rády nejsou.

pro Leu: Habešská kočka potřebuje standardní péči jako všechny ostatní kočky, nic extra. Nemá dlouhou srst, takže stačí 1x tádně vykartáčovat. 1x měsíčně ostrříhat drápky. Min. 1x týdně vyčistit zoubky (na ty jsou habešky citlivé). Náročné jsou habešky na čas a pozornost. Vyžadují min. 1 hodinu denně pozornost člověka (hraní, honění, matlení).
12.06.2015, 21:17
Jakou péči potřebuje habešská kočka
12.06.2015, 21:17
Jakou péči potřebuje habešská kočka
12.06.2015, 21:15
Mám otázku muže se Habešská kočka chovat v bytě