Holštýnský skot

Bos primigenius taurus - Holstein cattle

Původ: Německo
Kohoutková výška: 155-165 cm
Hmotnost: 1000-1200 kg
Zkratka: H
velikost písma:  A A A
11.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9727 zobrazení     0 komentářů

Holštýnský skot patří mezi nejrozšířenější kulturní plemena na světě. Jedná se o mléčně specializované plemeno. Plemeno je známo také pod synonymem holštýnsko-fríský či černostrakatý skot.

Plemeno je charakteristické svou černo-bílou barvou. Určité procento jedinců se rodí jako homozygoti recesivní s barvou červeno-bílou. Tyto jedince poté označujeme jako RED holštýn. Plemeno je chováno v mnoha zemích světa, mezi velmoci v chovu tohoto plemene patří USA, Kanada, Japonsko, Izrael ale i jiné státy světa, kde tvoří velice početné populace. Holštýnský skot pochází původně z oblasti Německa (oblast Holstein-Frisian). Odtud bylo importováno do celého světa (zejména Severní Amerika), kde došlo k jeho intenzivnímu šlechtění na zvýšení mléčné užitkovosti. Plemeno řadíme k populacím otevřeným, to znamená, že chovatel v Japonsku či Evropě může využívat světové kvalitní plemenné býky odkudkoliv.

Průměrná užitkovost se u tohoto mléčného plemene, na našem území, pohybovala v roce 2010 na úrovní 8 721 kilogramu za laktaci s tučností 3,76 procent a 3,28 procent bílkovin. Kvalita masa není vzhledem k užitkovému typu příliš dobrá. Populace na našem území čítá zhruba 158 000 kusů dobytka.

Holštýnský skotNázvy ve světě

Anglicky: Holstein Cattle, Německy: Holstein-Friesian

Foto: http://jensfoodadventures.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.