Holub Moravský pštros

Columba livia f. domestica moravský pštros

Původ: Česká republika
Hmotnost: 500-800 g
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Průměr kroužku: 9 mm
velikost písma:  A A A
13.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7005 zobrazení     1 komentář

Moravský pštros je české plemeno holuba pocházející z jižní a střední Moravy. Je to v chovech našich chovatelů velice oblíbené plemeno. Je jen málo plemen, která si na Moravě získala takovou oblibu. Ale i přes tuto mimořádnou oblibu nejen na Moravě, ale v celé naší republice, existuje téměř polovina rázů, které jsou nejen vzácné, ale i přímo ohrožené zánikem. Řada barevných rázů je v rukou pár chovatelů, navíc mnohdy pokročilého věku, a jejich počet nepřesahuje 100 až 150 kusů! A protože jde zároveň o mimořádně zajímavé a náročné kresby, zaslouží si více naší pozornosti a podpory.

O původu tohoto plemene se bohužel nedochovaly žádné zprávy, ale vyšlechtěný byl pravděpodobně na počátku 19. století zkřížením domácích holubů s některým plemenem v pštrosí kresbě. Zřejmě se jednalo o některého slepičáka.

V posledním desetiletí si moravský pštros našel cestu i mimo Českou a Slovenskou republiku, zejména do SRN a do USA a Kanady. Na německých výstavách bývá i přes 300 kusů. Za vzácné rázy byli nejvíce zastoupeni černí šupinatí (26), modrých bělopruhých a “světle modrých” bělopruhých bylo po 4 kusech a žlutí šupinatí a “světle modře” šupinatí byli po 1 kusu.

V dospělosti dosahuje moravský pštros hmotnosti až 800 gramů.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.02.2017, 22:46
Moravsky pstros byl vyslechten na Morave, takze je to moravske plemeno a ne ceske :-D