Holub Orientální racek

Columba livia f. domestica - orientální racek

Původ: Malá Asie
Plemenná skupina: Holubi rackové
Průměr kroužku: 10 mm
velikost písma:  A A A
14.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3328 zobrazení     1 komentář

Podle dochovaných zdrojů je dávný původ těchto racků v Malé Asii, a to především v okolí města Smyrny, podle kterého se dříve označoval jako smyrnský racek. Původní orientální racky do Evropy nejdříve dovezli Holanďané a Angličané, až poté se dostali do dalších evropských zemí.

Orientální racek představuje v dnešní době vrchol holubářského šlechtění, je ztělesněním orientální ušlechtilosti, něžnosti a elegance, ale i západní hrdosti a vznešenosti. Z plemenné skupiny racků je orientální racek ten nejznámější a v České republice také nejrozšířenější.

Problematický je u orientálních racků odchov holoubat. Zde spočívají potíže ve velikosti a utváření zobáku racků. Jejich extrémní tvar vede k tomu, že nakrmit vlastní mladé je u kvalitních rodičů přinejmenším obtížné, většinou však končí úhynem jednoho, či obou holoubat. Z toho důvodu praktikují chovatelé podsazování vejcí, či čerstvě vyklubaných holoubat pod pěstouny - většinou středozobá lehčí plemena.

Orientální racek se chová v několika skupinách barevných rázů, které mohou být hodnoceny i odděleně, jako samostatná plemena.

Temperament orientálních racků je živý, až veselý a přitom se vyznačuje krotkostí až přítulností.

Foto: http://www.dumzvirat.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.06.2021, 21:23
tento,holub,vyskytuje
se,v,norsku,však,si,toho,holuba
oblibil,nor,roland,amunzen