Finský chladnokrevník

Equus ferus caballus

Původ: Finsko
Kohoutková výška: 155 cm
Barvy: Ryzák, hnědák, světlý hnědák , zřídka vraník
Využití: Zemědělství
velikost písma:  A A A
29.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2971 zobrazení     0 komentářů

Historie

Původně byly dva typy finských koní: finský tažný a finský univerzální kůň. Tyto typy byly mezi sebou navzájem kříženy a těžší typ téměř vymizel. Finský chladnokrevník bylo čistě pracovní plemeno využívané především v zemědělství. Dnes je toto finské plemeno bohužel téměř zapomenuto.

Povaha

Finští chladnokrevníci jsou koně hodní, ochotní a velmi pracovití. Jsou schopni vykonávat i ty nejtěžší zemědělské práce, ve kterých jsou snadno ovladatelní a ohromně silní.

Konstituce

Hlava je na pohled líbivá, krk je silný, svalnatý s nevýrazným hřebenem. Plece tohoto plemene jsou silné, hřbet pevný, záď svalnatá. Končetiny má Finský chladnokrevník dobře osvalené, pevné bez jakýchkoliv rousů.

Srst tohoto plemene je většinou ryzá, výjimečně mohou být i bělouši, tmaví hnědáci nebo vraníci. V kohoutku měří průměrně kolem 155 centimetrů.

Využití

Finský chladnokrevník se využíval, jak již bylo řečeno, hlavně v zemědělství, kde ho můžeme najít dodnes, ale pouze v malé míře. Žádné jiné využití toto plemeno nemá.

Finský chladnokrevníkNázvy ve světě

Anglicky: Finnhorse, Německy: Finnpferd
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://commons.wikimedia.org

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.