Finský chladnokrevník

Equus ferus caballus

Původ: Finsko
Kohoutková výška: 155 cm
Barvy: Ryzák, hnědák, světlý hnědák , zřídka vraník
Využití: Zemědělství
velikost písma:  A A A
29.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4655 zobrazení     0 komentářů

Historie

Původně byly dva typy finských koní: finský tažný a finský univerzální kůň. Tyto typy byly mezi sebou navzájem kříženy a těžší typ téměř vymizel. Finský chladnokrevník bylo čistě pracovní plemeno využívané především v zemědělství. Dnes je toto finské plemeno bohužel téměř zapomenuto.

Povaha

Finští chladnokrevníci jsou koně hodní, ochotní a velmi pracovití. Jsou schopni vykonávat i ty nejtěžší zemědělské práce, ve kterých jsou snadno ovladatelní a ohromně silní.

Konstituce

Hlava je na pohled líbivá, krk je silný, svalnatý s nevýrazným hřebenem. Plece tohoto plemene jsou silné, hřbet pevný, záď svalnatá. Končetiny má Finský chladnokrevník dobře osvalené, pevné bez jakýchkoliv rousů.

Srst tohoto plemene je většinou ryzá, výjimečně mohou být i bělouši, tmaví hnědáci nebo vraníci. V kohoutku měří průměrně kolem 155 centimetrů.

Využití

Finský chladnokrevník se využíval, jak již bylo řečeno, hlavně v zemědělství, kde ho můžeme najít dodnes, ale pouze v malé míře. Žádné jiné využití toto plemeno nemá.

Finský chladnokrevníkNázvy ve světě

Anglicky: Finnhorse, Německy: Finnpferd
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://commons.wikimedia.org

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.