Český albín

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

Původ: Česká republika
Hmotnost: 4-5 kg
Březost: 31 dnů
Počet mláďat: 6-10 ks
velikost písma:  A A A
21.01.2014     Autor: Lenka Kadeřábková     8948 zobrazení     0 komentářů

Český albín je české národní plemeno králíků, vyšlechtěné profesorem Žofkou z Kladna. Poprvé byl vystaven roku 1928 v Kladně-Kročehlavech. Český albín vznikl křížením divokého králíka, modrého obra a dalších plemen. Cílem bylo vyšlechtit kožešinové zvíře. Uznávací řízení tohoto plemene trvalo několik let.

Středně velkého albína měl v úmyslu vyšlechtit také J. V. Kálal již v roce 1912. Inspiroval ho k tomu jeho chov stříbřitých malých, ve kterém se vyskytovali albíni. Ze začátku měl v úmyslu křížit je s belgickými obry a vyšlechtit tak stříbřitého obra. Později svůj názor změnil a rozhodl se použít stříbřitých albínů k vyšlechtění středně velkých albínů "Slavia-albínů".

V současnosti není toto plemeno masově rozšířené i přes jeho nesporné kvality. Český albín je kožešinovým zvířetem s vysokou masnou užitkovostí. Od novozéladského bílého se český albín liší především jemnější hlavou, delšíma ušima a strukturou srsti.

Český albín je plemeno vhodné i pro začínající chovatele králíků. Samice albínů jsou dobré matky a králíci nemají zvláštní nároky. Speciální klubová výstava tohoto plemene se koná v Kolíně-Štítarech vždy začátkem prosince a kolem 10. března v Kladně.

Český albínNázvy ve světě

Německy: Tschechisches Albino-Kaninchen
Lenka Kadeřábková Lenka Kadeřábková
Autorem od: 14.01.2014
0 článků 5 popisů zvířat

Foto: www.zocschbrtnice.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.