Kastorex

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

Hmotnost: 3,5-4,5 kg
Počet mláďat: 8 ks
Březost: 31 dnů
velikost písma:  A A A
20.02.2014     Autor: Lenka Kadeřábková     11044 zobrazení     0 komentářů

Označení Castorrex znamená v doslovném překladu "bobří král", neboť jeho kožešina připomíná kožešinu bobra. První králíci se objevili náhodou v chovu rolníka Désiré Gaillona ve vsi Coulongé (Louché-Pringé) v kraji Sarthé. Ve vrhu se objevil králík dlouho neobrůstající srstí. V druhém vrhu se situace opakovala. Oba králíci tvořili párek, který převzal farář Gillet. Tomu se podařilo chov rozšířit a postupně ustálit. Poprvé je vystavil v roce 1924 v Paříži a celou Evropu v příštích letech zachvátila kastorexovská horečka. Pro toto plemeno je typické zavalité tělo se silnými končetinami a širokou hlavou. Uši jsou silné, zaobleného tvaru a dosahují délky 11 centimetrů.

Kastorex je nejčastěji chovaným kožešinovým králíkem v České republice. Příčina rexovitého osrstění se hledala různě. Prof. Leinhart z Nancy se domníval, že je to způsobeno působením spirochet, ale jeho domněnka byla záhy vyvrácena. Věřilo se, že kastorex vůbec nemá pesíky. Až později se zjistilo, že pesíky jsou jen zakrnělé a srst převyšují jen minimálně. Ani pesíky, ani posada nejsou zvlěny a vyrůstají kolmo na tělo. Původně měla srst pouze 7-15 mm, později 10-15 mm a nyní se připouští srst v rozmezí 15-20 mm. Většina kožek kastorexů končí rozemletím a následně jsou z ní vyráběny kloboučnické výrobky. Požadavkem je v tomto směru pružnost, stejná barva a také rovnoměrná délka chlupů. Kvalitnější jsou rozhodně kožky králíků porážených v zimním období. Kožka ale není jedinou předností kastorexů. Kvalitní je i jejich maso. V dospělosti dosahují hmotnosti do 4-4,5 kilogramu s měsíčním přírůstkem půl kilogramu.

K nám byli první králíci dovezeni z Lichtenštejnu roku 1926 a jeho majitelem se stal B. Z. Nekovářík. Téhož roku k nám byl importován i párek z Francie a to O. Baštou z Poděbrad. Hodnota páru představovala cenu jedné krávy. Malá chovná základna a zájem o toto plemeno způsobili ve 30. letech úpadek chovů. Chovem se nadále zabývali jen nadšenci a těm se podařilo plemeno oživit.

Chov kastorexů není nikterak těžký. Vady se mohou vyskytnout na končetinách, kdy dochází vinou krátké srsti k nedokonalému osrstění. Příčinou bývá chov na roštové podlaze nebo dědičné propozice. Samotný odchov se výrazně neliší od jiných plemen králíků. Samice jsou poměrně plodné. Pokud chov kastorexů zaměříte na produkci kvalitní kožešiny, musíte počítat s o něco delší dobou výkrmu, aby bylo dosaženo vyzrálosti kožky. Nový zájemce o chov tohoto plemene, může vybírat s široké škály barevných variet.

Klub chovatelů kastorexů

Založen byl počátkem roku 1941 z podnětu Dr. Rouska z Děčína. Po válce došlo k útlumu v chovech a o obnovení činnosti klubu se zasloužil přítel Drahotužský r. 1958. V dnešní době má klub kolem 100 členů a každoročně pořádá v Týništi nad Orlicí svoji speciální výstavu. Na takových výstavách se nový zájemce o chov dozví nejvíce informací přímo od zkušených chovatelů a lze na nich zakoupit i přímo zvířata do chovu.

KastorexNázvy ve světě

Německy: Castor-Rexe

Foto: http://www.klimkovice.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.