Kastorex

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

Hmotnost: 3,5-4,5 kg
Počet mláďat: 8 ks
Březost: 31 dnů
velikost písma:  A A A
20.02.2014     Autor: Lenka Kadeřábková     4949 zobrazení     0 komentářů

Označení Castorrex znamená v doslovném překladu "bobří král", neboť jeho kožešina připomíná kožešinu bobra. První králíci se objevili náhodou v chovu rolníka Désiré Gaillona ve vsi Coulongé (Louché-Pringé) v kraji Sarthé. Ve vrhu se objevil králík dlouho neobrůstající srstí. V druhém vrhu se situace opakovala. Oba králíci tvořili párek, který převzal farář Gillet. Tomu se podařilo chov rozšířit a postupně ustálit. Poprvé je vystavil v roce 1924 v Paříži a celou Evropu v příštích letech zachvátila kastorexovská horečka.

Příčina rexovitého osrstění se hledala různě. Prof. Leinhart z Nancy se domníval, že je to způsobeno působení spirochet, ale jeho domněnka byla záhy vyvrácena. Věřilo se, že kastorex vůbec nemá pesíky. Až později se zjistilo, že pesíky jsou jen zakrnělé a srst převyšují jen minimálně. Ani pesíky, ani posada nejsou zvlěny a vyrůstají kolmo na tělo. Původně měla srst pouze 7-15 mm, později 10-15 mm a nyní se připouští srst v rozmezí 15-20 mm.

K nám byli první králíci dovezeni z Lichtenštejnu roku 1926 a jeho majitelem se stal B. Z. Nekovářík. Téhož roku k nám byl importován i párek z Francie a to O. Baštou z Poděbrad. Hodnota páru představovala cenu jedné krávy. Malá chovná základna a zájem o toto plemeno způsobili ve 30. letech úpadek chovů. Chovem se nadále zabývali jen nadšenci a těm se podařilo plemeno oživit.

Klub chovatelů kastorexů

Založen počátkem roku 1941 z podnětu Dr. Rouska z Děčína. Po válce došlo k útlumu v chovech a o obnovení činnosti klubu se zasloužil přítel Drahotužský r. 1958.

KastorexNázvy ve světě

Německy: Castor-Rexe

Foto: http://www.klimkovice.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.