Skotský náhorní skot - Highland

Bos primigenius taurus

Původ: Skotsko
Kohoutková výška: 115-125 cm
Hmotnost: 500-600 kg
Délka života: Až 18 let
velikost písma:  A A A
19.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3912 zobrazení     0 komentářů

Highland je skotský náhorní skot. Kohoutková výška u toho plemene dosahuje kolem 125 centimetrů u býků a 115 centimetrů u krav. Hmotnost krav je kolem 450 kilogramů a býků může dosahovat až 600 kilogramů.

Highland je plemeno velice ceněno pro svou velkou odolnost vůči nepříznivým mikroklimatickým jevům (vítr, zima, déšť nevadí). Je proto vhodné pro extenzivní způsob chovu v marginálních oblastech České republiky. Vyznačuje se vysokou skromností, odolností a dlouhověkostí.

Zbarvení zvířat je stejně jako u galowaye hnědočerné, žluté, černé či červené. Toto plemeno je vhodné pro ekologickou údržbu krajiny. Plemeno je charakteristické svým dlouhým osrstěním a velkými rohy. Býci proto mohou být velice chovateli nebezpeční.

Skotský náhorní skot je plemeno s masnou užitkovostí. Nevyznačují velkou růstovou schopností - průměrný denní přírůstek se běžně pohybuje je okolo jednoho kilogramu (v zimním období vlivem sníženého metabolismu 0,2-0,4 kg), proto nejsou vhodní do intenzivního výkrmu. Toto plemeno je charakteristické zejména kvalitou masa s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Maso je jemné, šťavnaté, podobné divočině a je žádané hlavně na steaky. Skotský náhorní skot je pozdní plemeno (první otelení krávy je až kolem 4. roku), ale také dlouhověké (mohou se dožívat až 18 let). Krávy tohoto plemene se vyznačují snadnými porody a dobrou mateřskou péčí, proto se skotský náhorní skot používá ke křížení s masnými a kombinovanými plemeny, zejména s herefordským a českým strakatým skotem.

Skotský náhorní skot - HighlandNázvy ve světě

Anglicky: Highland Cattle, Německy: Schottisches Hochlandrind
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.yournaturephotos.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.