Limousinský skot - Limousine

Původ: Francie
Kohoutková výška: 140-148 cm
Hmotnost: Až 1100-1400 kg
velikost písma:  A A A
01.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6220 zobrazení     0 komentářů

Limousine je masné plemeno skotu, které vzniklo ve stejnojmenné oblasti jihozápadní Francie. Ve Francii je toto plemeno druhé nejpočetnější v kategorii chovaných masných plemen.

Toto plemeno je charakteristické svým červeným celoplášťovým zbarvením. Mulec, oblast očí a končetiny má Limousine světlejší barvy. Zvířata jsou nápadná výrazným osvalením především kýty, beder a plece. Plemeno je rohaté, ale v poslední době šlechtění směřuje ke zvyšování podílu geneticky bezrohých jedinců. Plemeníci dosahují hmotnosti až 1000 kilogramů a krávy kolem 650 kilogramů. Plemeno Limousine je dlouhověké, plodné a má velmi dobré mateřské vlastnosti. Maso je velice kvalitní. V 90. letech bylo, ale i v současnosti stále je toto plemeno používáno ke křížení s českým strakatým skotem. Býci vybraní k plemenitbě dosahují denních přírůstků 1300 gramů, ve výkrmu nemají sklon k tučnění a jatečná výtěžnost je vysoká.

Zvířata jsou nápadná výrazným osvalením především kýty, beder a plece. Plemeno je rohaté, ale v poslední době šlechtění směřuje ke zvyšování podílu geneticky bezrohých jedinců.

Zajímavostí je, že nástěnné malby skotu v Lascaux ve Francii se podobají dnešním limousinům.

Limousinský skot - LimousineNázvy ve světě

Anglicky: Limousin Cattle, Německy: Limousin-Rind, Francouzsky: Limousine
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.jentodobre.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.