Limousinský skot - Limousine

Původ: Francie
Kohoutková výška: 140-148 cm
Hmotnost: Až 1100-1400 kg
velikost písma:  A A A
01.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4357 zobrazení     0 komentářů

Limousine je masné plemeno skotu, které vzniklo ve stejnojmenné oblasti jihozápadní Francie. Ve Francii je toto plemeno druhé nejpočetnější v kategorii chovaných masných plemen.

Toto plemeno je charakteristické svým červeným celoplášťovým zbarvením. Mulec, oblast očí a končetiny má Limousine světlejší barvy. Zvířata jsou nápadná výrazným osvalením především kýty, beder a plece. Plemeno je rohaté, ale v poslední době šlechtění směřuje ke zvyšování podílu geneticky bezrohých jedinců. Plemeníci dosahují hmotnosti až 1000 kilogramů a krávy kolem 650 kilogramů. Plemeno Limousine je dlouhověké, plodné a má velmi dobré mateřské vlastnosti. Maso je velice kvalitní. V 90. letech bylo, ale i v současnosti stále je toto plemeno používáno ke křížení s českým strakatým skotem. Býci vybraní k plemenitbě dosahují denních přírůstků 1300 gramů, ve výkrmu nemají sklon k tučnění a jatečná výtěžnost je vysoká.

Zvířata jsou nápadná výrazným osvalením především kýty, beder a plece. Plemeno je rohaté, ale v poslední době šlechtění směřuje ke zvyšování podílu geneticky bezrohých jedinců.

Zajímavostí je, že nástěnné malby skotu v Lascaux ve Francii se podobají dnešním limousinům.

Limousinský skot - LimousineNázvy ve světě

Anglicky: Limousin Cattle, Německy: Limousin-Rind, Francouzsky: Limousine
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.jentodobre.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.