Švédský červený skot

Původ: Švédsko
Kohoutková výška: 140-150 cm
Hmotnost: 550-650 kg
velikost písma:  A A A
28.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3007 zobrazení     0 komentářů

Původ tohoto dojného skotu spočívá na bázi severského červeného skotu a anglických plemen, zejména dojného shorthorna. Plemeno švédský červený skot je celosvětově proslulé především díky vysoké mléčné produkci spojené s fenomenálním zdravím, především končetin a paznehtu, a celkovou odolností organismu. Ve skandinávii je označováno jako "korunní klenot červených plemen". Po celém světě je využíváno především ke křížení s holštýnským skotem s cílem snížit negativní dopady příbuzenské plemenitby.

Velmi dobrá je u tohoto plemene snadnost telení – patří mezi nejsnadnější na světě. Frekvence problémových telení u jalovic jsou zhruba čtyři procenta, u krav pak jedno procento. Rámec dospělých krav je středního typu s kohoutkovou výškou 140-150 centimetrů a hmotností 550-650 kilogramů. Vysoké mléčné produkce spolu s vysokým obsahem složek  je často využíváno na Italských farmách se zaměřením na produkci parmezánu.

Dojivost u švédského červeného skotu za normovanou laktaci dosahuje až 8741 kilogramu při 43,5 procentech tuku. Bílkoviny se pohybují kolem 3,5 procenta. Počet inseminačních dávek se na zabřezlou krávu pohybuje v průměru kolem 1,75. Mezidobí se pohybuje kolem 393 dnů.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.plemko.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.