Anglonubijská koza

Původ: Britské ostrovy
Kohoutková výška: 80-115 cm dle pohlaví
Hmotnost: 60-110 kg dle pohlaví
Zkratka: AN
velikost písma:  A A A
02.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10047 zobrazení     0 komentářů

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.

Plemeno anglonubijská koza je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Anglonubijská koza má srst v barvách: bílé, smetanové, světle hnědé, kaštanové, černé, případně i strakaté. Vemeno tohoto plemene je kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny nejsou výrazně odděleny.

Anglonubijská koza se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200–220 procent, odchov by měl dosahovat 180 procent. Kozy vyprodukují v průměru 1200–1500 kilogramů mléka při vysoké tučnosti 4,7 procenta (v rozmezí 3,7 – 5,7 procent) a obsahu bílkoviny 3,9 procent (v rozpětí 3,4 – 4,4 procent).

Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90–110 kilogramů, koz 60–80 kilogramů.

Koz zařazených do kontroly užitkovosti v roce 2008 bylo 36, čili populace je zatím velice malá. Plemeno anglonubijská koza má však velkou perspektivu zaujmout mezi chovateli výsostnější postavení, než tomu bylo doposud.

Anglonubijská kozaNázvy ve světě

Anglicky: Anglo-nubian, Německy: Anglo-Nubische Ziege, Italsky: Capra Anglo-Nubiana, Polsky: Koza anglo-nubijska, Španělsky: Anglo Nubiano
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://krasolesi.cz

Text: http://www.schok.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.