Plemeno Bergschaf

Původ: Německo
Hmotnost: 70-110 kg
Zkratka: BG
velikost písma:  A A A
22.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2601 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Bergschaf je polohrubovlnné plemeno s trojstrannou užitkovostí, které je nejvíce početně rozšířeno v alpské části Německa, Rakouska a Itálie. Je velkého tělesného rámce, uši dlouhé, široké a svislé. Bílá smíšená splývavá vlna má sortiment CD-DE (33-40 µm). V rámci plemene se chová i ráz hnědý. Hlava bílého plemene je dlouhá, úzká a klabonosá. Obě pohlaví jsou bezrohá. Hruď hluboká a poměrně plochá, hřbet dlouhý, nohy silné s pevnou spěnkou, paznehty tvrdé. Na jeho vyšlechtění se podílelo plemeno korutanské, skalní, spiegel a zaupel. Předností plemene je vysoká plodnost, dlouhé plodné období a dobrá přizpůsobivost k tvrdším klimatickým podmínkám. Mateřské vlastnosti a mléčná užitkovost bahnic jsou dobré. Plemeno je rané, jehnice lze zapouštět již v 10-12 měsících věku o hmotnosti 40-45 kg. Zmasilost trupu je průměrná, jatečná zralost se dostavuje ve 35 kg ve věku 5 měsíců. Plemeno velmi vhodné pro užitkové křížení s masnými plemeny. Živá hmotnost bahnic 65-75 kg, beranů 90-110 kg. V ČR jsou ovce plemene Bergschaf chovány od začátku 90. let minulého století.

Užitkovost

Plodnost na obahněnou ovci 160-180 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30-35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 240-280 g, dojivost mléka za laktaci 120-160 l, roční stříž potní vlny bahnic 4,0-5,0 kg, beranů 5,0-6,0 kg, roční délka vlny 15-20 cm, výtěžnost vlny 60-65 %.

Plemeno BergschafNázvy ve světě

Anglicky: White Mountain sheep, Německy: Bergschaf
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.fotocommunity.de

Text: http://schok.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.