Holub Slovenský voláč

Původ: Slovensko
Plemenná skupina: Holubi voláči
Průměr kroužku: 8 mm
velikost písma:  A A A
27.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1892 zobrazení     0 komentářů

Slovenský voláč má původ, jak již napovídá jeho rodové jméno, v západním Slovensku. Stavbou těla se jedná o středně velkého holuba. Jeho postava je mohutná a vzpřímená. Tělo je drženo ve skolnu 45 °. Vole má velké, válcovité. Slovenský voláč je jediné plemeno ze skupiny voláčů, vyšlechtěné na území Slovenska. V seznamu plemen je zapsán pod číslem 0322. Je chován pouze v kresbě s bílou hlavou a bílými krajními letkami, zbytek těla je opeřen barevně.

Zlom ve šlechtění slovenského voláče nastal po druhé světové válce, kdy se jeho zevnějšek značně změnil. Pro zlepšení lesku a barvy opeření bylo toto plemeno kříženo s českým stavákem bělohrotým. Toto prokřížení ovšem mělo špatný vliv na velikost postavy a šíři hrudi. Různé názory na tento počin vedli navíc k rozmíškám v klubu chovatelů, který se rozpadl a k znovuobnovení činnosti došlo až v roce 1964.

Slovenský voláč je plemeno živějšího temperamentu, je poměrně plodný a s dobrou péčí odchovává holoubata. Plemeno je rozšířeno i v České republice. Prvenství v chovaném počtu ovšem drží západní Slovensko, chován je také na středním a východním Slovensku. Spíše vzácně se slovenský voláč objevuje také v Německu, Rumunsku, Maďarsku a zastoupen je i v Rakousku.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.