Holub Slovenský voláč

Původ: Slovensko
Plemenná skupina: Holubi voláči
Průměr kroužku: 8 mm
velikost písma:  A A A
27.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2602 zobrazení     0 komentářů

Slovenský voláč má původ, jak již napovídá jeho rodové jméno, v západním Slovensku. Stavbou těla se jedná o středně velkého holuba. Jeho postava je mohutná a vzpřímená. Tělo je drženo ve skolnu 45 °. Vole má velké, válcovité. Slovenský voláč je jediné plemeno ze skupiny voláčů, vyšlechtěné na území Slovenska. V seznamu plemen je zapsán pod číslem 0322. Je chován pouze v kresbě s bílou hlavou a bílými krajními letkami, zbytek těla je opeřen barevně.

Zlom ve šlechtění slovenského voláče nastal po druhé světové válce, kdy se jeho zevnějšek značně změnil. Pro zlepšení lesku a barvy opeření bylo toto plemeno kříženo s českým stavákem bělohrotým. Toto prokřížení ovšem mělo špatný vliv na velikost postavy a šíři hrudi. Různé názory na tento počin vedli navíc k rozmíškám v klubu chovatelů, který se rozpadl a k znovuobnovení činnosti došlo až v roce 1964.

Slovenský voláč je plemeno živějšího temperamentu, je poměrně plodný a s dobrou péčí odchovává holoubata. Plemeno je rozšířeno i v České republice. Prvenství v chovaném počtu ovšem drží západní Slovensko, chován je také na středním a východním Slovensku. Spíše vzácně se slovenský voláč objevuje také v Německu, Rumunsku, Maďarsku a zastoupen je i v Rakousku.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.