Slovenský voláč má původ, jak již napovídá jeho rodové jméno, v západním Slovensku. Stavbou těla se jedná o středně velkého holuba. Jeho postava je mohutná a vzpřímená. Tělo je drženo ve skolnu 45 °. Vole má velké, válcovité. Slovenský voláč je jediné plemeno ze skupiny voláčů, vyšlechtěné na území Slovenska. V seznamu plemen je zapsán pod číslem 0322. Je chován pouze v kresbě s bílou hlavou a bílými krajními letkami, zbytek těla je opeřen barevně.
Zlom ve šlechtění slovenského voláče nastal po druhé světové válce, kdy se jeho zevnějšek značně změnil. Pro zlepšení lesku a barvy opeření bylo toto plemeno kříženo s českým stavákem bělohrotým. Toto prokřížení ovšem mělo špatný vliv na velikost postavy a šíři hrudi. Různé názory na tento počin vedli navíc k rozmíškám v klubu chovatelů, který se rozpadl a k znovuobnovení činnosti došlo až v roce 1964.
Slovenský voláč je plemeno živějšího temperamentu, je poměrně plodný a s dobrou péčí odchovává holoubata. Plemeno je rozšířeno i v České republice. Prvenství v chovaném počtu ovšem drží západní Slovensko, chován je také na středním a východním Slovensku. Spíše vzácně se slovenský voláč objevuje také v Německu, Rumunsku, Maďarsku a zastoupen je i v Rakousku.
Komentáře ke zvířeti