Artésko-normandský baset

Basset Artésien Normand

Oficiální zkratka v ČR: ANB
Výška v kohoutku: 30-36 cm
Hmotnost: 15-20 kg
Délka života: 13-15 let
FCI: VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Číslo standartu: 34
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
09.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3846 zobrazení     0 komentářů


Baseti jsou známí již od středověku. Mezi honiči, většinou francouzské provenience, existovala i jedna krátkonohá varianta. Toto plemeno vzniklo v 19. století z artoiského a normandského baseta.

Artésko-normandský baset je v dnešní době využíván k lovu s flintou na králíky, zajíce a srnčí, a to jak jednotlivě, tak i ve skupině, na hustě zarostlých lokalitách, kam se velký pes již nedostane.

Tento druh baseta má velmi jemný čich, a proto je schopen sledovat spolehlivě, bezpečně a systematicky stopu zvěře, a to s hlasitým projevem. Poněvadž v hustě zarostlém terénu nemůže být Artésko-normandský baset ani příliš rychlý může jej bez větší námahy pohodlně pěšky následovat i lovec. Baset je čilý, přátelský klidný a příchylný pes, který může stejně dobře plnit i funkci doprovodného psa.

I když je Artésko-normandský baset často chován jako rodinný pes, zůstává, tak jako dříve, stále náruživým lovcem, který neváhá využít každé příležitosti k výběhu na lov všeho, na co jej upozorní jeho velmi jemný čich. Tento malý honič vyžaduje po svém pánovi vždy důslednou výchovu, ani tak se ale nikdy úplně nepodřídí chovatelovým potřebám. Jeho krátká srst vyžaduje po chovateli pouze minimální péči.

Artésko-normandský basetNázvy ve světě

Anglicky: Artesian-Norman Basset, Francouzsky: Basset artésien normand

Foto: http://www.adoptiicaini.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.