Holub Lahore

Columba livia f. domestica

Původ: Německo
Plemenná skupina: Holubi bubláci
Průměr kroužku: 11 mm
velikost písma:  A A A
18.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3212 zobrazení     0 komentářů

Lahore je plemeno holuba s charakteristickou kresbou peří a opeřenými končetinami. Je to statný, mohutný holub s dopředu vyklenutou hrudí a delšími křídly a ocasem, z lýtek mu vyrůstají dlouhá supí pera a běháky jsou porostlé krátkými a plnými rousky. Jeho zbarvení je mezi holubími plemeny jedinečné: horní část těla včetně křídel je barevná, dolní část těla včetně ocasu bílá, s barevným rozhraním probíhajícím po stranách krku. Díky důrazu na barvu byl v minulosti řazen také mezi barevné holuby. V seznamu plemen EE je Lahore zařazen mezi užitkové holuby, patronát drží Německo a plemeno je zapsáno  to pod číslem 0037.

Jak jsme se již zmiňovali, lahore je holub velkého tělesného rámce. Je to právě jeho velikost, a šlechtění zaměřené nejen na zbarvení, ale i na tělesné tvary, co jej odlišuje od barevných holubů a přiřazuje k holubům užitkovým, neboli holubům tvaru. Má velkou, širokou a dokonale zaoblenou hlavu se strmým čelem. Zobák je silný a středně dlouhý, růžové barvy, oči jsou velké a vždy tmavé, vikvové.

Opeření je u tohoto německého plemene dlouhé a uvolněné. Kresba je pro plemeno lahore charakteristická a jedinečná. Líce, hrdlo, přední část krku, břicho, dolní část hřbetu, rousky a supí pera a ocas jsou bílé, horní část hlavy, šije, horní část hřbetu a křídla včetně letek jsou barevné.

Lahore se chová v množství barevných rázů: holubi mohou být plnobarevní černí, modří kapratí, pruhoví a bezpruzí, šedohnědí či šedohnědě kapratí, pruhoví a šedohnědě plaví bezpruzí; plnobarevní červení a žlutí, červenoprsí a žlutoprsí, v černé a červené řadě se vyskytují i bělouši a to i v barvách ředěných. Zvláštností je barva plnobarevná mléčná, nesprávně nazývaná též stříbrná.

Lahore je vhodný pro volný i voliérový chov. Je to klidné plemeno, které dobře odchovává mláďata, kvůli své velikosti však potřebuje dostatečně velký holubník a budníky.

Foto: http://lahore.pigeonforsale.info/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.