Holub Florentský slepičák

Původ: Itálie
Plemenná skupina: Holubi slepičky
Průměr kroužku: 10 mm
velikost písma:  A A A
18.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2057 zobrazení     0 komentářů

Florentský slepičák, je staré plemeno holuba domácího původem z Itálie. Též bývá nazýván florentýnský slepičák, florentský holub nebo florentýn,

Původně byl tento holub vyšlechtěn jako užitkové, masné plemeno, současný florentský slepičák je plemeno čistě okrasné, harmonických tělesných tvarů. Je to velký, velmi mohutný pták se zakulaceným tvarem těla a vodorovně neseným trupem, dlouhým a vzpřímeně neseným krkem, vysoko neseným ocasem a dlouhýma silnýma nohama. Chová se pouze v pštrosí kresbě, kdy je základní barva opeření bílá, barevná je hlava s obojkem, štíty křídel a ocas.

V seznamu plemen EE a v českém vzorníku plemen se řadí do plemenné skupiny slepičáků a zapsán je pod číslem 0201. V Česku se florentýn téměř nechová.

Florentský slepičák je plemeno velkého tělesného rámce, které tvarem těla připomíná zvětšenou modenku. Žádný z jeho tělesných znaků není extrémně prošlechtěn. Důležitými plemennými znaky je mohutnost, kolíbkovitá spodní linie těla, rovný postoj, dlouhý krk a vysoko držený ocas. Z celkové výšky ptáka tvoří třetinu nohy, třetinu trup a třetinu krk s hlavou. Ta je velká, dobře zaoblená se zřetelně odsazeným čelem, zobák je u kořene široký a středně dlouhý, s dobře vyvinutým plochým ozobím. Barva zobáku záleží na barvě opeření: U černých ptáků je černý, u modrých tmavý, rohová barva je vlastní hnědým, červeně plavým a červeně plavým kapratým rázům, u světlých barev je zobák narůžovělý. Barva očí je oranžová. Krk je dlouhý, silný a kolmo nesený. Široce nasedá na trup a k hlavě se stejnoměrně zužuje, hrdlo je dobře vykrojené.

Opeření je u tohoto holuba hladké a dobře přilehlé. Florentýn se chová pouze v kresbě gazzi, která je v Česku častěji označována jako kresba pštrosí, podle moravského pštrosa stejného zbarvení. Ve skutečnosti to byl možná právě florentský slepičák, který byl použit ke šlechtění středoevropských takto zbarvených plemen.

Florentýni poměrně špatně létají a jsou vhodnější do voliérového chovu. Holoubata odchovávají spolehlivě.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.