Lucernský honič

Luzerner Laufhund

Oficiální zkratka v ČR: LZH
Výška v kohoutku: 40-55 cm
Hmotnost: 20 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena
Číslo standartu: 59
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
09.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3579 zobrazení     0 komentářů

Lucernský honič nebo též Švýcarský honič je potomek původních římských honičů, který se rozšířil do Švýcarska z Itálie a Francie. Ve Švýcarsku se stal tento pes specialistou zejména na lov zajíců. Luzerner, Schwyze, Berner a Jura jsou čtyři švýcarští honiči, kteří se liší pouze zbarvením srsti.

Lucernský honič je vzrůstem poměrně malý pes, dobrý slídič s velmi jemným čichem. Hlasitě sleduje toto plemeno stopu zvěře a s velkou jistotou se pohybuje jak v těsných horských údolích, tak v těžko přístupném skalnatém terénu. Loví vytrvale a samostatné nejrůznější druhy zvěře, především pak zajíce, ale i srnce, lišky a příležitostně i divoká prasata. Po nástřelu je i vhodným dohledávacím barvářem myslivců. Co se týče charakteru, je Lucernský honič živý a náruživý lovecký pes. Je i citlivý, příchylný a dá se snadno vést.

I když se Švýcarský honič v rodině chová klidně, přátelsky a příchylně a jeho výchova nečiní potíže, jako pes s loveckou krví vyžaduje i odpovídající úkoly. Patří proto pouze do rukou zkušeného myslivce, u kterého může uplatňovat i prožívat svou loveckou náruživost. Současně je to příjemný, bezproblémový a hezký rodinný pes. Jeho krátká a hustá srst vyžaduje od chovatele pouze minimální péči.

Lucernský honičNázvy ve světě

Anglicky: Swiss Hound, Německy: Schweizer Laufhund

Foto: http://www.laufhunden.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.