Texan

Původ: USA
Plemenná skupina: Holubi tvaru
Hmotnost: 750-950 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9991 zobrazení     0 komentářů

Texan je jedno z nejmladších plemen. Byl vyšlechtěn v USA v letech 1950 - 1955 křížením francouzského mondéna s rodobarvým kingem a jako plemeno byl uznán v roce 1962. Dnešní jméno nese od roku 1972.

Charakteristickým znakem texana je silné, široké a krátké tělo s dokonalým svalstvem. Předepsaná hmotnost dospělého holuba je 750 - 950 g. Zásadním, u jiných plemen neuplatňovaným požadavkem je dodržení předepsaného hmotnostního rozpětí. Jedinci nesplňující tuto normu nejsou pokládáni za standardní. Tělesná hmotnost je z velké části hmotností trupu texana. Ostatní části těla, zejména hlava a nohy, byly šlechtěním potlačeny na nejmenší možnou míru.

Texan je klasické masné plemeno, určené pro voliérový či dokonce klecový chov, zaměřený na produkci holubích brojlerů. Nejdůležitějším produkčním znakem je plodnost a dobrá péče o potomstvo. Nebývá výjimkou, že jeden pár texanů odchová za rok 14 i více holoubat.

Zbarvení peří původní americký vzorník texanovi nepředepisoval. Některé dnešní vzorníky je předepisují u holubic, které se mohou vyskytovat v nejrůznějších vybledlých barvách i vzorcích. Zásadním plemenným znakem je však geneticky řízené pravé rodobarvé zbarvení, to znamená přítomnost vlohy faded (mizící), vázané na pohlavní chromozom Z, která způsobuje u holubů (samců) téměř úplné vybělení peří; barva zůstává pouze na krku. Naproti tomu u holubic dochází jen k mírnému zesvětlení původního zbarvení. Podle barvy opeření tedy lze na první pohled určit pohlaví holuba.

TexanNázvy ve světě

Anglicky: Texan Pioneer, Německy: Texaner, Francouzsky: Texan

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.