Kariér

Původ: Anglie
Plemenná skupina: Holubi bradavičnatí
Tělesný rámec: Velký
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2767 zobrazení     0 komentářů

Kariér je jedním z nejstarších a nejznámějších bradavičnatých plemen holubů, v literatuře byl popsán již v roce 1735. V Přední Asii a severní Africe sloužili kariéři k doručování písemných zpráv, to znamená, že měli kdysi značně vyvinutý orientační smysl. Proto také byli použiti při šlechtění poštovních holubů dnešního typu. Dnes patří kariéři k nejcennějším výstavním plemenům.

Kariér je velký svalnatý holub vzpřímeného postoje s abnormálně vyvinutými obočnicemi a zejména ozobím. Má úzkou hlavu s plochým čelem, v zátylí dobře zakulacenou a výrazně zvětšený, silný zobák; měřeno od středu očí dosahuje zobák délky 50 - 55 mm. Dlouhý zobák je podmínkou pro vývin ozobí, které u dospělého holuba připomíná vlašský ořech. Úplný vývoj ozobí bývá ukončen až ve 3. či 4. roce věku holuba, přičemž tři čtvrtiny tohoto nevšedního útvaru jsou rostlé na horním zobáku a čtvrtina na zobáku dolním. Ušlechtilí kariéři mají zobák vždy světlý a vodorovně nasazený. Důležitým plemenným znakem je i barva očních duhovek. Bílí kariéři a někteří straci je mají tmavé, holubi ostatních barev oranžové; někdy se vyskytující perlové oči jsou výlukovou vadou. Obočnice bývají až tříkruhové; vnitřní kruh má tvar kosočtverce, vnější přesahuje temeno hlavy. K impozantnosti tohoto holuba přispívá i slabý, dlouhý krk s dobře vykrojeným hrdlem a dlouhé nohy. Statná hruď je jen spoře opeřená, takže bývá její kýl obnažený. Křídla i ocas jsou dlouhé, ale ani při vzpřímeném postoji holuba se nesmějí dotýkat země.

Mezi běžně se vyskytující rázy patří kariéři bílí, černí, šedohnědí, červení, žlutí, hnědí (mají tzv. nepravé perlové oči) a hnědožlutí (všichni plnobarevní), pruhoví a kapratí ve všech barvách a straci v týchž barvách.

KariérNázvy ve světě

Anglicky: Carrier, Německy: Carrier, Francouzsky: Carrier

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.