Hýl

Původ: Dalmácie
Plemenná skupina: Holubi barevní
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3589 zobrazení     0 komentářů

Hýl je jedním z nejbarevnějších plemen holubů a vyniká též množstvím kombinací ve zbarvení opeření. Je to velmi staré plemeno, rozšířené v celém světě. Tělesnými tvary připomíná holuba polního. Podle většiny odborníků pochází z Dalmácie.

Hýlové se mohou vyskytovat jak v hladkohlavé, tak chocholaté formě. Chocholku mají jednoduchou, špičatou. Na šíji přechází chocholka ve zřetelný hřeben, u jiných plemen někdy nazývaný hříva. Oči má mít hýl živě oranžové, obočnice narůžovělé. Barva zobáku odpovídá barvě opeření; tmavý zobák mají hýlové modrokřídlí, rohový zobák hýlové černokřídlí a světlý zobák hýlové bělokřídlí bronzoví a všichni zlatí.

Hýlové jsou vždy zbarveni tak, že se bronzová nebo zlatá barva kombinuje s barvami ostatními. Tyto kombinace mohou být ještě doplněny bělohrotostí, tj. bílými ručními letkami (vzorníky tolerují jejich počet v rozmezí 3 - 10).

Rázy holuba hýla jsou podle našeho nejnovějšího vzorníku: a) chocholatí a hladkohlaví, b) bronzoví a zlatí, c) černokřídlí, popř. bělohrotí, modrokřídlí pruhoví nebo bezpruzí, vzácněji kapratí, popř. bělohrotí; bělokřídlí, popř. s červenými (vínovými) nebo zlatými pruhy, výjimečně i kapratí.

HýlNázvy ve světě

Anglicky: Gimpel

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.