Kudrnáč

Původ: Přední Asie
Plemenná skupina: Holubi strukturoví
Tělesný rámec: Střední
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2442 zobrazení     0 komentářů

Druhý z nejznámějších strukturových plemen holubů je kudrnáč. Tělesnými tvary připomíná zvětšeného holuba polního typu; má širokou hruď a na křídlech charakteristický znak - bohatě zkadeřené a do prstenců utvářené peří, připomínající dámskou ondulaci. U prošlechtěných jedinců jsou náznaky zkadeření i v ručních letkách a ocase.

Cílem šlechtění těchto holubů je dosažení absolutní kudrnatosti ve štítech křídel holuba, na jeho ramenou i v sedle. Kudrnáči mají nohy opeřené kratičkým, rovněž zkadeřeným rouškem, který zdůrazňuje unikátnost jejich vzhledu.

Hlavu má mít kudrnáč lehce klenutou, oči žluté až oranžové, a to i v případě, kdy je holub celý bílý. Obočnice jsou bledé, zobák tmavý (u černých a modrých holubů), u ostatních rohový až tmavý; bílí holubi mají zobák světlý.

Nejčastěji se kudrnáči vyskytují jako grošovaní bělouši (heterozygotní) v černé, modré, popelavě červené a žluté řadě a jako štítní či v těchto barvách. Bílí jsou homozygotní bělouši, proto mají oranžové, a nikoli vikvové oči.

Většina kudrnáčů je hladkohlavá, tj. bez chocholky v záhlaví. Holubi, kteří mají chocholku a bohatěji opeřené prsty, se nazývají kudrnáči milánští. Hladkohlavým kudrnáčům s prsty opeřenými jen po drápky se říká kudrnáči maďarští.

KudrnáčNázvy ve světě

Anglicky: Frillback, Německy: Lockentaube, Francouzsky: Frisé

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.