Dělnice 2,5-3,3 mm, samice 3,5-4 mm, samec 3-3,6 mm. Tělo je hnědé až tmavohnědé. Mravenec zemní se vyskytuje se ve stepních lokalitách, skalnatých stepých a v řidkých suchých lesech. Zejména na vápencovém nebo písčitém podkladu. Hnízdí v humózní půdě, pod mechem nebo kameny. Zakládá kolonie nezávisle. Hnízdo tvoří jednoduché chodby v půdě s jednou nebo více komůrkami. Často využívá chodby jiných živočichů (např. žížal).
Mravenec zemní má monogamní kolonie, které jsou málo početné, nejvýše 60 dělnic. Jedná se o specializované predátory ppůdních živočichů, hlavně půdních členovců. Štíhlé valcovité tělo umožňuje pohyb v úzkých půdních skulinách. Pohybují se pomalu a váhavě.Dělnice loví jednotlivě, vzájemně nespolupracují. K usmrcení kořisti používají velice účinný jed vpravený žihadlem. Působí rychle i na několikanásobně větší kořist. Rojení probíhá od srpna do září. Vyskytuje se v jižní a střední Evropě a Středním východě.
Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel