Mravenec pastvinný

Formica exsecta

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 4-7 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
19.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1836 zobrazení     0 komentářů

Mravenec pastvinný je typický představitel zajímavého podrodu Coptoformica. Dělnice jsou 4 až 7 mm dlouhé, barevnou kombinací podobné lesním mravencům. Na hlavě, hrudi a zadečku jsou spíše matně hnědočerní. Typickým znakem je velmi silně proláklý zadní okraj hlavy a stejně proláklá horní hrana šupiny tělní stopky. Tyto znaky jsou charakteristické i pro 7 až 9 mm dlouhé samičky a zcela černé samce. Roje tohoto druhu jsou silně polygynní, početné a vytvářejí zpravidla rozsáhlé polykalické kolonie, především na rozhraní lesních porostu a pastvin či na pasekách. Hnízda jsou nízké drobné kupky, budované zpravidla ze stébel travin. Nepatří mezi hojné druhy.

Mravenec pastvinný je rozšířen od západní Evropy, přes Kavkaz, Altaj, až po Japonsko. Na území střední Evropy žije ještě velmi blízký druh F.pressilabris, s nímž se často zaměňuje.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Foto: www.devonwildlifetrust.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.