Mravenec travní

Formica pratensis

Výskyt: Celá Eurasie
Velikost: 9-11 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
25.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2487 zobrazení     0 komentářů

Mravenec travní je velmi podobný mravenci lesnímu i mravenci F.polyctena, ale dá se dobře odlišit pomocí lupy. Hlava, hruď i zadeček dělnic jsou porostlé dlouhými chloupky, kdežto u obou příbuzných druhu je hlava buď zcela, nebo alespoň na zadním okraji lysá. Samičky, dlouhé 9 až 11 mm, jsou holé a velmi matné. Samečci jsou zcela černí, matní, 9 až 11 mm dlouzí. Dělnice jsou zpravidla velmi robustní, s černou barvou hlavy, skvrny hrudi a zadečku. Ostatní povrch těla je svěže rezavě červený.

Mravenec travní žije především v nížinách a pahorkatinách v otevřeném prostoru - na polních mezích, loukách, kolem příkopu. Staví kombinované hnízdo s nadzemní i podzemní částí. Nadzemní stavba není příliš upravená, bývá to nízká, široká a plochá kupa, která se často přes zimu dolíkovitě prolákne. Hnízdo je monogynní nebo polygynní. Mravenec travní se rojí od června do září hlavně v ranních hodinách. Je rozšířen po celé Eurasii.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Mravenec travníNázvy ve světě

Německy: Rotbraune Wiesen-Waldameise, Slovensky: Mravec lúčny

Foto: www.natur.vulkanland.at

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.