Mravenec černolesklý

Lasius fuliginosus

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 4-7 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
25.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3030 zobrazení     0 komentářů

Dělnice jsou dlouhé 4 až 6 mm, samičky 5 až 7 mm, zbarvení je leskle černé. Mravenec černolesklý je denní druh, který osidluje listnaté i smíšené lesy, parky i sady hlavně v nížinách, ale stoupá i do hor. Hnízdo patří k ojedinělým výtvorům. Je to tzv. hnízdo kartónové. Je volně zavěšeno v dutém stromu nebo je ukryto pod kořeny stromů, ve starých pařezech či v zemi. Přetrvává i více než 20 let. Dělnice ho staví z hrubé dřevěné drti a hlíny, které slepují medovicí a sekrety vylučovanými z mandibulární žlázy. Toto hnízdo je někdy srovnáváno s hnízdy sršně. Roje jsou monogynní či oligogynní.

Mravenec černolesklý se rojí v červnu a červenci a roje bývají značně početné. Je rozšířen po celé Evropě. Žije též na Kavkazu, Sibiři, v Číně a Japonsku, zasahuje též do západní části Indie.

Mravencovití (Formicidae) jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši, a jsou proto v mimořádném zájmu vědců – myrmekologů, ekologů, biosociologů. Tato úspěšnost je přikládána jejich sociálnímu způsobu života a specializaci. Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů (Linepithema humile). Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

Mravenec černolesklýNázvy ve světě

Německy: Glänzendschwarze Holzameise

Foto: www.antforum.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.