Mravenec loupeživý

Formica sanguinea

Výskyt: Eurasie
Velikost: 6-11 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
24.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2213 zobrazení     0 komentářů

Mravenec loupeživý se vzhledem ani chováním na první pohled neliší od jiných lesních mravenců. Hruď a část hlavy má jasně červené, zby­tek těla černohnědý. Na široké hlavě jsou silná ozube­ná kusadla a na štítku nad nimi je výrazný výkrojek. Podle toho se mravenec loupeživý bezpečně pozná, protože ostatní mravenci rodu Formica mají hranu nad kusadly rovnou.

Dělnice dorůstá velikosti 6-9 mm. Sa­mička je skoro stejná jako dělnice, jen někdy tmavší a větší, měří až 11 mm. Štíhlý sameček je černý, dlou­hý 7-10 mm a má žluté nohy.

Loupeživý mravenec obývá celou Euroasii od Portugalska až do Japonska a od Iráku až po nejsevernější Skandinávii. Může do­cela dobře žít v čisté kolonii, bez „otroků“, často však přepadá okolní hnízda černých mravenců a odnáší jejich kukly do vlastního mraveniště, jednak proto, aby z nich vychoval pomocné dělnice, a jednak, aby si na nich pochutnal. Právě tento druh naznačuje cesty, kte­ré vedly k vývoji specializovaných loupežných druhů, které se už bez „otroků“ neobejdou. Takových mra­venců žije ve světě mnoho, daleko více než v naší pří­rodě.

Mravenec loupeživý si staví hnízda pod kameny nebo ve starých pařezech. Samci a samičky se rojí obyčejně v červenci. Oplozené samičky ztrácejí křídla a obvykle se vloudí do cizího mraveniště, kde zabijí do­mácí samičku a zaujmou její místo.

Mravenec loupeživýNázvy ve světě

Německy: Blutrote Raubameise, Slovensky: Mravec červený

Foto: saveantsandnature.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.