Mravenec cizopasný

Výskyt: Evropa
Velikost: 3,5-3,8 mm
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
21.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1283 zobrazení     0 komentářů

Mravenec cizopasný je jediný zástupce rodu Strongylognathus u nás. Je mnohem ne­nápadnější než Anergates. Samci, samice i dělnice se velmi podobají hostiteli. Samička je tmavohnědá se světlejšími končetinami a světlými průsvitnými křídly. Měří 3,5-3,8 mm. Sameček je skoro černý a nohy má světle hnědé.

Mravenec cizopasný je výjimkou mezi mravenci, protože ně­kdy bývá sameček větší než samička, měří až 4 mm. Dělnice jsou světlejší, hnědavé, se žlutavými končetinami. Na těle mají jemně světlé chloupky a měří 2-3,6 mm. Hlavním znakem, jimž se tento druh odlišuje od ostat­ních mravenců, je podivné utvářená hlava. Temeno je hluboce vykrojené, takže na zadní straně vybíhají po stranách nápadné rohy. Hlava je hluboce podélně vrásněná a kusadla jsou proměněna v ostře zahrocené úzké srpy. Dvanáctičlenná tykadla mají násadec stejné dlouhý jako lišta, probíhající od okraje čelního štítku až k očím. Malá očka sedí po straně hlavy. Tělo je velmi lesklé.

Mravenec cizopasný žije v hnízdech mravence drnového, kde se většinou vyvíjejí hlavně samci a samice. Dělnic je velmi málo. Hostitel a cizopasník jsou si velmi blízcí, proto dělnice mravence drnového ochotně přijímají cizí samičku. U některých pří­buzných druhů bylo zjištěno, že dělnice parazita pod­nikají z hnízda hostitelů loupeživé nájezdy na soused­ní mraveniště a odnášejí uloupené kukly. Dospělci se rojí v červena a srpnu.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.