Barneveldky

Původ: Nizozemsko
Hmotnost: 2,4-3,7 kg dle pohlaví
Roční snáška: 170-190 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: BA
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4883 zobrazení     0 komentářů

Barneveldky jsou plemeno slepic s kombinovanou užitkovostí, vyšlechtěné na přelomu 19. a 20. století. Vyznačuje se živým temperamentem, pomalejším růstem, pozdějším dospíváním, dobrou zmasilostí a snáškou mimořádně velkých a velmi tmavých vajec. Barva kůže je žlutá. Snášku mají barneveldky 170-190 větších vajec s tmavě hnědou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec tohoto plemene je 60 gramů. Kvokavost je nežádoucí.

V dospělosti dorůstá kohout hmotnosti 3-3,7 kilogramu, slepice je menší a má 2,4-3,1 kilogramu. Kohoutky kroužkujeme průměrem 20 mm, slepice 18 mm.

Jedná se o plemeno středně těžkého typu, spíše menšího tělesného rámce, s dobře oslaveným, hlubším trupem krátce obdélníkového tvaru a s plynulou mírně otevřenou lyrovitou horní linií.

Hlavu má barneveldka menší až středně velkou a dosti širokou. Zobák silný, krátký a lehce zahnutý, má žlutou barvu s tmavým slemenem. Oči jsou výrazné, oranžově červené až červené. Trup není příliš dlouhý, ze strany krátce obdélníkový, hluboký. Křídla má barneveldka středně dlouhá, vodorovně nesená a těsně přilehlá k tělu. Ocas bývá středně dlouhý, široce nasazený pod úhlem 50 °. Běháky tohoto plemene mají žlutou barvu s načervenalým nádechem a jsou středně dlouhé.

BarneveldkyNázvy ve světě

Anglicky: Barnevelder, Německy: Barnevelder, Francouzsky: Barnevelder, Slovensky: Barneveldky

Foto: pup86.rajce.idnes.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.