Durýnští vousáči

Původ: Německo
Hmotnost: 1,7-2,7 kg dle pohlaví
Roční snáška: 130-160 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Zkratka plemene: DV
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3126 zobrazení     1 komentář

Durýnští vousáči jsou staré krajové plemeno. Vyznačuje se svojí nenáročností, otužilostí a živým temperamentem. Durýnský vousáč je vhodný pro chov ve větších výbězích. Barva kůže je bílá. Snáška se pohybuje kolem 130-160 kusů vajec ročně. Skořápka má bílou barvu a minimální hmotnost násadových vajec je 55 gramů.

Dospělý kohout váží 2,2-2,7 kilogramů, slepice bývají lehčí a dosahují 1,7-2,2 kilogramů. Kohouty kroužkujeme průměrem kroužku 18 mm, slepice 16 mm.

Durýnský vousáč je slepice lehkého typu, středního tělesného rámce, se zavalitým trupem, s bohatým ocasem, listovým hřebenem a s plným, oválným vousem.

Hlavu mají durýnští vousáči středně velkou, zakulacenou. Oči jsou velké a výrazné až tmavohnědé v závislosti na zbarvení peří. Krk bývá středně dlouhý, široký a poněkud zahnutý. Křídla jsou dlouhá, široká a poněkud volněji nesená. Ocas těchto slepic bývá delší, široce nasazený pod úhlem asi 40 °, plynule vycházející z linie sedla, široký, dosti rozevření, s výrazně zahnutými dlouhými srpy.

Durýnští vousáči zdrobnělí

Jedná se o zdrobnělou formu velkého plemene. Snáška činí asi 100 kusů vajec ročně, s bílou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec zdrobnělých durýnských vousáčů je 30 gramů.

Durýnští vousáčiNázvy ve světě

Anglicky: Barbu of Thüring, Německy: Thüringer Barthühner, Francouzsky: Barbu de Thüring, Slovensky: Durýnčanky

Foto: www.pravachovatelska.websnadno.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.12.2017, 18:25
Fotka není správná, jde o AV